Cílem předkládané studie bylo stanovit míru rizika napadení produkce jahod v podmínkách ČR octomilkou japonskou (Drosophila suzukii). Monitoring tohoto invazního alochtonního druhu hmyzu byl proveden nejen v jahodníkových porostech (2015–2017), ale v roce 2017 i na dalších lokalitách a v různých termínech od června do října.
Instalovány byly dva typy lapačů. Jako atraktant byla použita směs červeného vína a jablečného octa. Předpokladem, který se potvrdil, byl fakt, že produkce jahod není v našich podmínkách doposud v ohrožení. V analyzovaných vzorcích, instalovaných v době dozrávání a sklizně jahod, nebyl nalezen žádný dospělec octomilky japonské. Oproti tomu v lapačích instalovaných v září a říjnu již na většině lokalit octomilka japonská detekována byla. Z dosažených výsledků lze tedy předpokládat, že ohroženy mohou být ovocné druhy dozrávající v době maximálního výskytu škůdce (září, říjen).**
Text a foto
Ing. Michal Skalský, Ing. Jana Ouředníčková PhD.1,
RNDr. Oldřich Pultar1, Ivana Silovská1,
1 VŠÚO Holovousy, s. r. o.
2 ZEMCHEBA s. r. o.
Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 12/2017
Článek byl odborně recenzován.
Použitá literatura je k dispozici u autorů.
Poděkování
Tato práce byla realizována v rámci projektů NAZV QJ1610365 a QK1710200, a za finanční podpory MŠMT v rámci programu NPU I – LO1608 – „Výzkumné ovocnářské centrum“.