V minulém čísle časopisu Zahradnictví jsme se dozvěděli, že kromě včely medonosné a čmeláka zemního hraje významnou roli v opylování ovocných sadů mnoho dalších zástupců blanokřídlého hmyzu. Předkládaná studie byla zaměřena na monitoring druhového spektra opylovačů, především samotářských včel, v ovocných výsadbách ve VŠÚO Holovousy s. r. o. Průzkum probíhal v letech 2015–2017.
Ze získaných dat je patrné, že na zkoumané lokalitě převažovali zástupci samotářských včel hnízdících v zemi (rody Andrena (podrobně zmíněná v minulém vydání Zahradnictví – pozn. red.) a Lasioglossum). Naopak překvapivě nízký výskyt byl zjištěn u obecně hojně se vyskytujícího synantropního druhu zednice rezavé (Osmia bicornis). Níže dále je uveden přehled zjištěných druhů samotářských včel za všechny tři roky sledování se stručným popisem bionomie.
Text a foto
Mgr. Olga Komzáková,1
Ing. Michal SKALSKÝ,2
1Výzkumný ústav pícninářský Troubsko, spol. s r. o.,
2VŠÚO Holovousy, s. r. o.
Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 12/2017
Poděkování
Velice děkujeme doc. Ing. Antonínu Přidalovi, Ph.D. za determinaci shromážděného materiálu samotářských včel a paní Haně Kříženecké za poskytnutí fotografií včel.
Tato práce byla realizována v rámci projektu TAČR – TH01030787 a za finanční podpory MŠMT v rámci programu NPU I – LO1608 – „Výzkumné ovocnářské centrum“.
Článek byl odborně recenzován.
Použitá literatura je k dispozici u autorů.