Rod Taxus L. má řadu druhových zástupců a zástupců v oblasti kultivarů, což z něj činí téměř univerzální dřevinu pro využití v okrasném zahradnictví a zahradní tvorbě. Bohužel však je v této oblasti podceňován, výběr z kultivarů na trhu je omezený a nevyužívá celou možnou škálu velikostí, tvarů a barev.
Za menší uplatnění tisu často mohou i některé předsudky. Jistě by si zasloužil větší pozornost ze strany odborné i širší veřejnosti. Systematické zařazení rodu Taxus se vyvíjelo postupně. Svoboda (1953) uvádí několik subspecií lišících se areálem rozšíření v Evropě, Asii i Severní Americe a popisuje základní morfologické rozdíly mezi nimi. Jde o Taxus baccata communis (ssp. eubaccata) ze střední Evropy a Středozemí, T. b. wallichiana Zucc a dále o T. b. orientalis Bertol, T. b. chinesis Pilger, T. b. cuspidata Sieb. Zucc z východní Asie. Svoboda dále tis rozdělil dle klimatypů a také uvádí, že u tisu lze předpokládat i různé cenotypy. Variabilitou, subspeciemi a různými ekotypy se velmi podrobně ve své práci zabývá Domin (1940), a to i s odkazy na starší díla z 19. století. Dnes subspecie podle Svobody (1953) odpovídají jednotlivým uznávaným druhům.
Text a foto Ing. Iva Roubíková, Ph. D., Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i., Vít Roubík
Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 7/2016