Vinohradnictví a vinařství je významným odvětvím našeho zemědělství a v poslední době je značně podporováno jak státními i samosprávnými orgány ČR, tak i odbornou veřejností.
Tato všeobecná podpora se promítá v každoročně zvyšovaném objemu financí pro podpůrné programy obnovy vinic - v roce 2001 na ploše 620 ha vinic a také v přijetí dvou významných opatřeních. První je schválení novely č. 50/2000 Sb. zákona č. 115/1995 Sb. o vinohradnictví a vinařství, která zřizuje Vinařský fond. Druhým opatřením je schválení vládního usnesení č. 144/2002 o programu podpory výsadby a rozšiřování vinic v ČR.Také Jihomoravský kraj poskytne 20 mil. Kč ze svých prostředků na pomoc tomuto odvětví při výsadbě vinic u odborných škol s tímto profesním zaměřením, jež nemají nárok na podporu ze státních prostředků z podpůrného programu MZe ČR. Dále budou finanční prostředky krajského úřadu směřovány do technického izolátu při ZF MZLU v Lednici na Moravě a na zajištění kategorizace viničních tratí v Jihomoravském kraji, které byly stanoveny vyhláškou MZe ČR č. 298/2000 Sb. Plocha těchto viničních tratí představuje v rámci ČR 50 100 ha, z čehož je asi 12 000 ha osázeno vinnou révou a z toho v Jihomoravském kraji je vybráno 38 800 ha viničních tratí s plochou asi 10 400 ha vinic. Takto velká plocha nebude nikdy osázena vinicemi a proto je nutné stanovit kvalitu jednotlivých viničních tratí podle určitých kriterií a výsadby vinic upřednostit do nejlepších viničních tratí 1. kategorie.
Vinařský fond nabyl účinnosti 8. března 2002, má zvoleny již své orgány a sídlo má v Brně. Před vstupem ČR do EU bude podporovat především výsadbu vinic, kde je podle zákona již vymezena finanční částka pro tento fond ve výši 100 mil Kč a k tomu bude takový objem finančních prostředků, který aparát vinařského fondu vybere na příspěvcích. Příspěvek do vinařského fondu je stanoven ve výši 1 Kč z 1 l vína u producentů, jež uvádí více jak 1000 l vína do oběhu za rok a u pěstitelů příspěvek ve výši 350 Kč z 1 ha s plochou větší než 1 ha vinice. Tento příspěvek se bude řádově týkat asi 600 pěstitelů a přibližně stejného množství producentů vína, přičemž je podle zákona registrováno u ÚKZÚZ v Brně asi 9 500 pěstitelů. Po vstupu ČR do EU bude tento vinařský fond fungovat především jako marketingový fond, hlavně na podporu propagace a osvěty v rozumné konzumaci vína, především moravského a českého a na podporu mezinárodních výstav u nás, tak podporu účasti našich vín na mezinárodních výstavách v zahraničí. Toto jsme mohli názorně vidět na mezinárodní přehlídce vín Vinex 2002 v Brně v podpoře účasti rakouských vinařů rakouským vinařským fondem.
Vládní usnesení o podpoře výsadby vinic se připravovalo více jak jeden rok a přichází prakticky na poslední chvíli. Největším přínosem tohoto usnesení je možnost vysazovat vinnou révu ve stanovených viničních tratích na státní půdě od 1. 10. 2002 a uzavření nájemní smlouvy pěstitele s Pozemkovým fondem na pronajatou státní půdu po dobu 30 let. Také určení priority Pozemkovým úřadům pro provedení jednoduchých pozemkových úprav v rámci viniční trati je významným přínosem pro pěstitele vinné révy v ČR.
Celou agendu a informace o vládním usnesení mají zajišťovat Zemědělské agentury MZe ČR a Územní pracoviště Pozemkového fondu ve vinařských okresech republiky. Byl vydán barevný propagační materiál k tomuto vládnímu usnesení, kde jsou uvedeny kontaktní adresy institucí a osob v jednotlivých vinařských okresech moravského a českého regionu.
Tato maximální snaha zvýšit plochu vinic před vstupem ČR do EU je dána především faktem, že členské země mají podle nařízení Rady ES č. 1493/1999 zakázáno vysazovat nové vinice a je dovolena pouze obnova vyklučených registrovaných vinic na základě práva na opětovnou výsadbu.po dobu minimálně pěti let od nahlášení likvidace staré vinice. Pokud nevyjednáme s EU přechodné období na výsadbu vinic, po termínu plnoprávného členství v EU nesmíme již vysadit žádnou novou vinici, budeme moci pouze provádět obnovu vinic ve stejném rozsahu jako oficiálně nahlášená likvidace staré vinice.