Rekreační využívání lesů nabývá na důležitosti stejnou měrou, jakou dochází k rozvoji průmyslu, zástavby, ke zhoršování životního prostředí a zrychlování životního tempa všech obyvatel. Specifický charakter příměstských rekreačních lesů, jako je např. zvýšený tlak návštěvníků na les, či častý výskyt městské zástavby v okolí těchto lesů, vyžaduje i zvláštní přístup k plánování a hospodaření v těchto lesích.
Pozornost odborníků se v současnosti stále více soustřeďuje na interdisciplinární zaměření příměstského lesnictví, kdy jsou do činnosti zapojeni nejen lesníci, ale i ekologové, krajinní architekti či odborníci ze sociální oblasti.
Bohužel však existuje jen velmi málo vědeckých podkladů pro plánování, rozhodování a hospodaření v příměstských rekreačních lesích. Pojednání o této problematice je tedy poměrně obtížné, nejen díky absenci zvláště aktuálních podkladů, ale i velké šíři celé zájmové oblasti. Z těchto důvodů byla na ZF MZLU v Brně zpracována disertační práce (Vegetační a rekreační prvky příměstských rekreačních lesů, analýza a návrh řešení ve vybraných lokalitách), zabývající se příměstskými rekreačními lesy z různých pohledů. Obsahuje mimo jiné údaje o vztahu člověka k lesům, funkcích lesa, charakteristikách příměstského rekreačního lesa, požadavcích lidí na příměstské rekreační lesy, vlivu především sportovních činností na ekosystém lesa a stavu výzkumu v oblasti příměstského lesnictví. Podrobně rozebírá vegetační, rekreační a ostatní prvky příměstských rekreačních lesů.
Celý článek naleznete v časopise Zahradnictví č. 12/2009.