Město Nový Bor plánuje rozsáhlou revitalizaci Lesního hřbitova. Ta by měla v souladu s historickým návrhem pietního místa z roku 1930 zahrnovat navýšení počtu míst pro urnové hroby, doplnění veřejného osvětlení a vodovodu a výstavbu nových cest.
S ohledem na finanční nákladnost by měly úpravy probíhat postupně v horizontu několika let. Navíc realizaci bude předcházet roční biologické hodnocení znalcem podle zákona o ochraně přírody a krajiny.
„Plánované úpravy Lesního hřbitova vychází z nedostatečné kapacity míst pro urnové hroby a rovněž ze špatné orientace již dokončených urnových hrobů a cest, kdy naši předchůdci v dobách socialismu nerespektovali historický koncept Lesního hřbitova,“ vysvětlil starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.
Postaveno na původním návrhu a charakteru místa
V současné době probíhá příprava projektové dokumentace. Tu zpracovává Ing. arch. Jiří Kňákal, který je mimo jiné spoluautorem podoby Činoherního studia nebo kampusu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem či objektu České spořitelny v České Lípě, největší veřejné budovy postavené v regionu po roce 1990. Ve svém návrhu vychází z plánu Hartwiga Dittricha z roku 1930 a respektuje původní charakter místa posledního odpočinku.
„Současně dodržuje platné vyhlášky, dopravní normy pro provoz chodců, bere v potaz hydrogeologické podmínky a výškové uspořádání celého areálu. Nové chodníky s mlatovým povrchem by tak měly být široké 1,5 metru s jednostranným žlabem, aby zajistily obousměrný provoz a odvodnění,“ upřesňuje Lukáš Michvot z odboru rozvoje města. Ten doplnil, že projekt rovněž počítá s rozšířením sítě veřejného osvětlení a vodovodu. Konečný návrh tak bude odpovídat nejen tomu původnímu, ale zajistí i další pohřební místa a zvýší bezpečnost pohybu návštěvníků.
První lesní hřbitov v Čechách vyžaduje komplexnější zásah
Potřebné úpravy si však vyžádají zásah do lesního porostu v areálu Lesního hřbitova. „I přes maximálně šetrný postup se nevyhneme v průběhu několikaleté realizace pokácení zhruba stovky stromů, zejména smrků,“ doplnil Lukáš Michvot a zdůraznil, že celý projekt musí nejdříve projít schvalovacím procesem dotčenými orgány. Vyjadřovat se k němu bude například i znalec, který provede tzv. biologické hodnocení, kdy bude po celých dvanáct měsíců sledovat výskyt živočichů v průběhu jednotlivých ročních období.
Hřbitov je významným krajinným prvkem
Lesní hřbitov v Novém Boru, který založil v letech 1907 až 1909 Rudolf Schlegel, byl prvním svého druhu v Čechách. Jeho dominantou jsou tři rodinné hrobky významných německých podnikatelských rodin, které vznikly v období první republiky. Je i místem odpočinku popravených českých vojáků - účastníků Rumburské vzpoury z roku 1918. Koncem jara zde každoročně rozkvétají stovky rododendronů. Lesní hřbitov je rovněž cennou lokalitou z hlediska dendrologického a krajinářského. Z tohoto důvodu byl vyhlášen v r. 1994 jako registrovaný významný krajinný prvek.*
Zdroj: Město Nový Bor