Regulace násady hroznů pomocí techniky

Regulace násady hroznů je pracovní operací, která je primárně zaměřena na podporu produkce vysoce kvalitních hroznů určených pro výrobu přívlastkových vín. Operace v pozitivním směru ovlivňuje kvalitativní parametry hroznů a stále více se začíná uplatňovat v podmínkách moderních vinohradnických provozů.

Snížení počtu květenství nebo hroznů se projeví u zbývající násady optimalizací poměru mezi cukernatostí a množstvím kyselin, ale také příznivějším obsahem aromatických a fenolických látek. Regulaci násady hroznů se doporučuje provádět u pravidelně plodících odrůd s vysokou násadou hroznů a menší intenzitou růstu, u mladých výsadeb s nedostatečně rozvinutým kořenovým systémem, nebo u plodných výsadeb při delších periodách s nedostatkem vody a živin.

Z hlediska časového vymezení je nezbytné tuto pracovní operaci s ohledem na její charakter a zvolený způsob provádět v době před kvetením, až do období zaměkání hroznů. Podle charakteru mohou být odstraňována květenství, možností je také odrhování částí mladých bobulí z hroznů, jejich dělení, nebo redukce násady celých hroznů.

Odstranění květenství 

Výhodou varianty spojené s odstraňováním květenství je, že se keře révy vinné dokáží hned od začátku vyrovnat s nízkým výnosem. Hrozny ponechané na keřích jsou pak kvalitně vyživovány. Výsledkem je tvorba větších bobulí a hroznů, pokud jsou po celou dobu vegetace zajištěny vhodné podmínky pěstování. Výhodou pozdnějšího provedení zásahu je možnost selektivního odstranění hroznů, které zaostávají ve vývoji, nebo hroznů, které se nachází na společném letorostu.

Pokud jsou odstraňovány jednotlivé hrozny (obr. 1), má význam odstranit zejména horní, obvykle méně vyvinuté hrozny nebo hrozny na krátkých, slabých letorostech, příp. hrozny zastíněné, orientované do vnitřního prostoru révové stěny. Hrozny by měly být odstraněny také v případech, kdy visí příliš blízko u sebe, protože v těchto místech dochází k rychlému rozšíření ohnisek hniloby (obr. 2).

Dělení hroznů

Vhodnou alternativou je také dělení hroznů (obr. 3), které spočívá v odstranění spodní nebo postranní (křídlaté) části hroznů (obr. 4). Tento způsob je vhodný zejména pro odrůdy s hustě nahloučenými bobulemi. Redukce kompaktnosti hroznů snižuje riziko vzájemného dosedání bobulí, což může v konečném efektu příznivě ovlivnit jejich zdravotní stav.

Popsané operace je vhodné provádět při teplém a slunečném počasí, aby bylo zajištěno rychlejší zasychání poškozených bobulí v kombinaci s jejich bezprostřední chemickou ochranou zejména proti plísni šedé.

Text a foto: prof. Ing. Patrik Burg, Ph.D., Ústav zahradnické techniky ZF MENDELU

Celý text článku naleznete v časopisu Zahradnictví 9/2024*

Úvodní foto: Dělení hroznů, a – odstřižení spodní části hroznu nůžkami, b – finální
podoba provedeného zásahu

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down