První zářijovou sobotu se Letenská pláň opět promění v místo oslavy zemědělství a folklórních tradic. Návštěvníky čeká 7. 9. v Praze na Letné farmářský trh s bohatou nabídkou produktů, vystoupení folklórních souborů, přehlídka hospodářských zvířat a mnoho dalšího. Kromě farmářského trhu a programu pro děti mohou příchozí navštívit Národní zemědělské muzeum, které bude pro ně otevřené zdarma.
Dožínky na Letné jsou největším farmářským trhem v Praze, který se už pátým rokem koná na Letenské pláni. Nabídne široký sortiment produktů od lokálních farmářů a výrobců z různých krajů. Můžete se těšit také na tradiční folklorní vystoupení, ukázky řemesel, ochutnávky regionálních specialit, soutěže a širokou škálu aktivit pro děti. Na Letné bude také připravena přehlídka farmářských zvířat a zemědělské techniky. Dožínky na Letné propojují městské a venkovské prostředí, zemědělce a spotřebitele, přinášejí radost z úspěšné sklizně a podporují pouto mezi lidmi a přírodou.
Dožínkové obyčeje
Ve slovanské lidové kultuře se jedná o svátky sklizně, které se slaví na konci žní. Co patří mezi tradiční dožínkové zvyky? Obyčeje byly spojeny s posledním uvázaným snopem obilí.
V českém prostředí se nazýval baba, stará nebo nevěsta a často byl připodobňován ženské postavě. Nakonec byl odvezen do statku, předán hospodáři a zanechán v domě do příštích dožínek.
K dožínkám patřila také společná cesta z pole, při které byli účastníci ozdobeni květy a klasy. Velmi důležitý byl dožínkový věnec, který se ponechával v domě až do jarní setby. Od poloviny 19. století probíhají dožínkové oslavy téměř po celém území České republiky, postupně tato tradice však upadala, od 20. století zahrnují selské jízdy a taneční besedy. Staly se tak zábavnou a společenskou akcí.
Zdroj: dozinkynaletne.cz