Dvě velké zlaté a 28 zlatých medailí získali vinaři z České republiky na soutěži Bacchus Madrid ve Španělsku. Nejúspěšnější bylo milotické vinařství B/V, které získalo jednu velkou zlatou a 13 zlatých medailí. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Vinařský fond, který účast českých vinařů na zahraničních soutěžích finančně podporuje.
Letos odborníci ve Španělsku posuzovali 1500 vzorků. Velkou zlatou medaili získalo Rulandské šedé, Perná, Kotelná 2018 výběr z hroznů vinařství Mikrosvín Mikulov a Rulandské bílé Reserva Barrique milotického B/V vinařství.
Zvítězila svěžest a šťavnatost
Španělské terroir a charakter jejich vín se od těch tuzemských velmi odlišují, ale o to víc nás na soutěži vítají. Naše vína ze severněji položených oblastí jsou proti španělským svěží a mají šťavnaté kyseliny, čímž si porotce umíme získat,“ uvedla Dagmar Fialová, marketingová ředitelka Národního vinařského centra, které českou účast na soutěžích koordinuje.
Soutěž Bacchus Madrid je jednou nejvýznamnějších vinařských akcí ve Španělsku. Pravidelně ji pořádá Unie španělských degustátorů pod patronátem Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV). Letošní ročník byl dvaadvacátý.
Na specializované soutěži odrůdy Sauvignon nazvané Sauvignon Selection (dříve Concours Mondial du Sauvignon), která se v dubnu konala v Rakousku, uspěla čtyři moravská vinařství. Zlatou medaili za svá vína získala Vinařství Sv. Barbora, Vinné sklepy Skalák i Vinařství Václav Šalša. Za šumivé víno získal medaili i Vinselekt Michlovský.
Moravská vína obstála v konkurenci 1300 vín z celého světa. "Sauvignon je oblíbená odrůda, která má v různých zemích řadu chuťových podob, proto dává smysl, aby se konala speciální soutěž věnovaná jen jim a cuvée, v nichž právě tato odrůda převažuje. Výsledky soutěže jsou pro nás potěšující zprávou, jak dobře se této odrůdě umíme věnovat a uplatnit ji v mezinárodní konkurenci," dodala Fialová.
Zdroj: ČTK*