Poslední lednové dny patří tradičně Zelinářským dnům, letos s podtitulem Zkušenosti pěstitelů zeleniny z prvního roku nové SZP. Dvoudenní odbornou konferenci pořádala Zelinářská unie Čech a Moravy (ZUČM) v Seči na Chrudimsku.
Pěstitelé zeleniny si tu mohou vyměňovat své zkušenosti a dozvědí se aktuální novinky v oboru včetně možností posílení konkurenceschopnosti domácí produkce zeleniny.
Aktuální problematika
Podle předsedkyně ZUČM Monika Nebeská v loňském roce bohužel pokračoval trend snižování ploch, na kterých se pěstuje zelenina. „Musíme se proto zamyslet, co je potřeba udělat, abychom tento stav zvrátili. Obnovit pěstování zeleniny na už jednou opuštěných polích je totiž nesmírně náročné. Stále se také zvyšuje závislost na dovozech, a tím je ohrožena strategická bezpečnost v zásobování. Jakmile jednou vyklidíme pole zahraničním producentům, jsme definitivně ztraceni,“ podotkla během odborné diskuse. Účastníci Zelinářských dnů se mohli do diskuse také zapojit.
Z přednášejících vystoupila Ing. Kateřina Bělinová z Ministerstva zemědělství a zabývala se přímými platbami SZP a změnami pro rok 2024. Letošním novinkám v integrované produkci zeleniny SZP se věnoval Ing. David Kuna z MZe. Ing. Pavel Minář z ÚKZÚZ popsal aktuality v oblasti přípravků na ochranu rostlin. Se zajímavou přednáškou na téma Péče o půdní úrodnost a zvýšení efektivnosti hnojení při pěstování zeleniny vystoupil Ing. Pavel Růžek, CSc., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i. Nechyběly přednášky o možnostech pojištění zeleniny, monitoringu fytopatologie nebo dotacích SZP 2024 pro zelináře a mnohé další.