14.08.2021 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

50. Mistrovství floristů České republiky – Děčínská kotva 2021

Letošní 50. ročník floristické soutěže Děčínská kotva se uskuteční ve dnech 14. a 15. září v areálu Střední školy zahradnické a zemědělské Antonína Emanuela Komerse v Děčíně. Naváže na ni výstava vzniklých floristických prací, které mohou návštěvníci obdivovat od 17. do 19.9.2021 tamtéž.

Děčínská kotva není jen nejstarší a nejvýznamnější floristickou soutěží u nás. Díky Svazu květinářů a floristů je také Mistrovstvím floristů ČR, které pro vítěze znamená odrazový můstek do mezinárodních soutěží, jako je Europa Cup pro profesionály nebo Eurofleurs pro juniory. U  zrodu Děčínské kotvy v roce 1971 stáli pedagogové děčínské školy Ing. Antonín Kubíček a jeho manželka Ing. Dagmar Kubíčková, kteří se po 30 let aktivně věnovali organizaci soutěže.

Akci spolupořádá Střední škola zahradnická a zemědělská  A. E. Komerse a Svaz květinářů a floristů ČR, který je vyhlašovatelem této soutěže. Neobešla by se bez pravidelného finančního přispění Ústeckého kraje a statutárního města Děčín. V letošním roce ji podpořilo i Ministerstvo zemědělství.

Odborným mediálním partnerem soutěže je vydavatelství Profi Press a jeho časopisy Floristika a Profi Florista. Květinovým partnerem mistrovství je společnost KLIA CZ s. r. o.

Hlavním tématem, které se vine všemi soutěžními disciplínami, jsou „Kouzla barev“. Přihlášení floristé v seniorské kategorii a studenti zahradnických škol v juniorské kategorii budou soutěžit ve čtyřech disciplínách. Tři z nich jsou předem zadané, jedna je tajná.

První disciplína pro obě kategorie nese název Proti sobě, přesto spolu“.  Soutěžící budou mít za úkol vytvořit s využitím kontrastu nápaditou svatební dekoraci pro nevěstu nesenou v ruce nebo na ruce. Ve druhé soutěžní disciplíně s názvem „Mnoho tónů“ půjde o volně vázanou kytici, ve které má být uplatněn soulad barev. Třetí soutěžní úkol „Nad hlavou“ je tajný. Pro nastudování zadání této disciplíny a její realizaci mají soutěžící vymezený čas 120 minut.

Druhý soutěžní den bude patřit poslednímu soutěžnímu úkolu „Všechny barvy duhy“, kdy budou soutěžící vytvářet samostojnou květinovou bránu v exteriéru za použití minimálně tří barev. Na své si přijde i žákovská kategorie, kterou zaštiťuje Český zahrádkářský svaz. Žáci vytvoří květinovou mísu na slavnostní tabuli a kytici. Celé mistrovství vyvrcholí slavnostním galavečerem ve venkovním areálu školy. Noví vítězové zde převezmou pomyslné žezlo nad českou floristikou od předchozích mistrů svého oboru. Bude pokřtěna nová publikace nakladatelství Profi Press s příznačným názvem Barvy.

V loňském roce se soutěž Děčínská kotva kvůli pandemické situaci přesunula na sociální sítě. Soutěžící měli za úkol vytvořit kytici jako poděkování všem v první linii a vyfotit ji. Po zveřejnění fotografií na FB profilu Děčínské kotvy se do hlasování (lajkování) mohl zapojit každý. V letošním roce platí stejné zadání pro kategorii Hobby, jen kytice jsou tentokrát gratulací k 50. výročí soutěže. Zaslané fotografie kytic budou na FB profilu zveřejněny 11. srpna 2021. A je na co se těšit.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down