01.09.2005 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slimáci čekají na příležitost

Během vzcházení a celého podzimu nesmí farmář dopustit, aby takový porost nekontrolovatelně prořídl. V letošním roce mohou v tomto období způsobit velká poškození slimáci.

Momentálně má Státní rostlinolékařská správa Opava zprávy o přemnožení velkých plzáků v zahrádkách, kde způsobují pěstitelům značné škody. Silné výskyty jsou zejména na území Čech. O výskytu a škodlivosti drobnějších slimáčků prozatím nemáme žádné informace, protože v polních plodinách, kde tento druh momentálně skrytě žije a škodí, nelze intenzitu výskytu a míru škodlivosti objektivně posoudit.
Podle průběhu počasí lze však odhadnout, že slimáci mají letos od jara velmi příznivé podmínky pro rozmnožování a vrchol jejich populační hustoty lze očekávat s příchodem časného podzimu v období vzcházení ozimé řepky obilnin.
Škodlivé výskyty slimáků je možné očekávat zejména ve vlhčích lokalitách na těžších půdách a honech sousedících s trvalými porosty, zahradami nebo neobdělávanou půdou. Největší škody způsobuje požerky na ozimé řepce a ostatních ozimech v období vzcházení a vývoje prvních listů (BBCH 08 až 15). Aktivní jsou hlavně v noci. Během noci se mohou přesouvat i na vzdálenost 20 až 50 m. Zvýšenou noční aktivitu slimáků lze očekávat hlavně při vysoké vzdušné vlhkosti vzduchu a půdy. Při suchém počasí jejich aktivita, a tím i škodlivost, výrazně klesá.
Integrovaný způsob ochrany proti slimákům vychází z uplatnění agrotechnických zásahů a cílené chemické ochrany. Hlavním a rozhodujícím zásahem snižujícím výskyt slimáků, a tím i riziko poškození rostlin, je úklid a likvidaci posklizňových zbytků, odstranění přerostlých plevelů v příkopech a na ostatní neobdělávané půdě a kvalitní zpracováním půdy před setím. Správnou agrotechnikou lze snížit výskyt slimáků o více než polovinu.
Účinnost agrotechnických opatření proti slimákům ověříme před nebo ihned po vysetí řepky pomoci černé fólie (50 x 50 cm), upevněné na povrchu půdy. Pod fólií tak vytvoříme podmínky pro aktivitu slimáků. Abychom zabránili jejich případnému úniku, položíme pod fólii několik granulek přípravku proti slimákům. Jestliže při kontrole provedené druhý den škůdce zjistíme, provedeme ihned ošetření některým z registrovaných přípravků proti slimákům. Ošetření budou vyžadovat i porosty, kde dojde k ožrání listů (10 % poškozených rostlin).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down