03.05.2006 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové odrůdy mochny křovité z Průhonic

Mochna křovitá (Potentilla fruticosa) patří pro své nápadné a dlouhotrvající kvetení od jara až do podzimu k sadovnicky velmi významným okrasným keřům, které mají nezastupitelnou úlohu při tvorbě zahrad a ve veřejné zeleni.

Nároky na pěstování a použití
Mochna křovitá patří k málo náročným okrasným dřevinám odolným vůči chorobám, škůdcům i nízkým teplotám. Vyžaduje slunné stanoviště (na stinných místech špatně kvete), v půdních nárocích upřednostňuje humózní propustnou půdu. Přestože uspokojivě snáší sucho, dlouhodobý nedostatek vláhy se negativně projevuje na bohatosti kvetení.
Ačkoliv na řez mochen panují různé názory, lze doporučit častější zmlazování. Tím se sice oddálí kvetení, za to je bohatší s většími květy a navíc se omezí vysoký růst keře.
Ve veřejné zeleni se mochna využívá do zahuštěné výsadby, poléhavé typy pak jako půdopokryvná rostlina a k vyplnění menších ploch. Na zahradách se nižší odrůdy uplatní jako solitéry, předsadba před vyšší keře, doplněk větších skalek nebo v menších skupinách v kombinaci s travami nebo letničkami. Všechny odrůdy se silným a přímým růstem se znamenitě hodí do nižších kvetoucích živých plotů. Ze sadovnického hlediska je důležité, aby do zahuštěných porostů byly osazovány odrůdy s rychlým a vyrovnaným nakvétáním a dlouhou dobou kvetení, i když zde nehraje roli pouze dobrý výběr odrůdy, ale také teplotní a srážkové podmínky. Výhodou mochen je kvetení téměř po celou dobu vegetace, obzvlášť cenné je období kvetení v létě a na podzim.
Sortiment na trhu
V dnešní době se na trhu nabízí poměrně velké množství rozmanitých odrůd. Mezi požadované vlastnosti u mochen patří pěkná stavba keře, bohatost a co nejdelší doba kvetení.
Podle výšky lze mochny dělit na nízké (30 – 70 cm), středně vysoké (70 – 100 cm) a vysoké (100 – 130 cm). V současné době už v sortimentu převládají mochny nižšího vzrůstu dobře se uplatňující i v menších zahradách. Původní barva u mochen je žlutá, příp. bílá, proto jsou také žlutě kvetoucí odrůdy v sortimentu nejvíce zastoupeny, a to v celé škále odstínů od světlých (převážně starší odrůdy) až po zářivě sytě žluté, mezi nimiž najdeme v současnosti nejpopulárnější a nejčastěji pěstované odrůdy (např. 'Goldfinger', 'Goldkissen', 'Goldteppich'). Poměrně nově se v sortimentu objevily barvy krémové (např. 'Elfenbein'), oranžová, růžová (např. 'Lovely Pink') a červená (např. 'Red Ace', 'Marion', 'Red Robin'). Tyto odrůdy významně rozšiřují barevné spektrum mochen. Nevýhodou červených odrůd je poměrně nízká stálost barvy, která v létě při vyšších teplotách vybledá na oranžovou až žlutou, příp. bílou. Navíc jsou tyto odrůdy většinou méně vzrůstné.
Cíle průhonického šlechtění
Naše šlechtění je zaměřeno na nižší kompaktní rostliny s hustou stavbu keře s větvemi i v dolní části, které zakrývají povrch půdy a tak dobře odolávají plevelům. Dalším šlechtitelským cílem je vybrat odrůdy, u nichž je doba kvetení prodloužena až do října.
V Průhonicích byly vyšlechtěny dvě dlouhokvetoucí odrůdy (červen – druhá polovina října): bohatě kvetoucí tmavě žlutá 'Orlice' a žlutá 'Olsa'. Barevnou škálu rozšířily dosti bohatě kvetoucí bronzová 'Radbuza' a oranžovo-zlatá 'Oslava', dále méně kvetoucí červená 'Jizera' a lososová 'Volyňka', u nichž ale stejně jako u zahraničních červených odrůd vlivem vysokých teplot dochází k vybledání. Výčet odrůd uzavírají žlutá, spíše raná 'Svitava' a tmavě žlutá 'Úhlava' s větším bohatým květem, která se díky svému poměrně vyššímu vzrůstu dobře uplatní jako solitéra. Všechny se svojí výškou řadí mezi nízké odrůdy.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down