Obsahu humusu v půdě sklizněmi a biologickými rozkladnými procesy stále ubývá, a proto je cílem každé pěstitelské činnosti obsah humusu zachovávat, a pokud možno ještě zvyšovat. Kompostováním se získává z organických odpadních látek cenný humus, který lze využít pro zlepšení půdních vlastností.
Přísun organického materiálu může být různý, například formou hnoje, kompostu, posklizňových zbytků, slámy či zaorávání meziplodin. Půda delší dobu nehnojená organickými hnojivy ztrácí svou úrodnost, účinek použitých minerálních hnojiv se snižuje, snižuje se infiltrační schopnost půdy a výnosy klesají. Víme, že organická hmota příznivě ovlivňuje veškeré vlastnosti půdy, zejména sorpční schopnost, tvorbu strukturních agregátů, vzdušný a tepelný režim, využitelnost živin, mikrobiální aktivitu a další. Umožňuje vázat živiny v půdě a omezit jejich ztráty vyplavováním. Mnohé výzkumy ukázaly, že retence vody je komplexní funkcí struktury a složení půdy, což ovlivňuje složení organických látek a její adsorpční vlastnosti a následně zadržování vody v půdě.
Z dosavadních výsledků bylo zjištěno, že sledované fyzikální vlastnosti půdy, obsah humusu a jeho kvalita i biologické vlastnosti půdy byly pozitivně ovlivněny zapraveným kompostem. Zvlášť výrazně se projevila směs kompostu s obsahem lignohumátu. Z hodnocení plyne, že zapravená organická hmota do půdy ve formě kompostu zlepšuje půdní vlastnosti, což vede k lepším výnosům a ochraně půdy před negativními účinky.
Text a foto
Ing. Barbora Badalíková,
Zemědělský výzkum, spol. s r. o.
Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 8/2019.