16.12.2022 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Známe nejlepší studentské práce Jihomoravského kraje

Vyhodnocení XX. ročníku Soutěže diplomových prací proběhlo po dlouhé covidové pauze konečně v plné parádě 29. listopadu 2022 v prostorách KÚ JMK v Brně. V roce 2022 bylo přihlášeno 24 prací, z toho 10 bakalářských a 14 diplomových. Komise hodnotitelů ocenila celkem devět prací.

V kategorii bakalářských prací získali ocenění:

  • 1. místo: Vojtěch Sobotka

Invaze mahónie cesmínolisté (Mahonia aquifolium) na území města Brna
Vojtěch svými zjištěními přispívá k pochopení doposud málo probádané problematiky šíření mahónie a jejího vztahu k pěstovaným populacím a poukazuje na důsledky pěstování nepůvodních druhů dřevin v městském prostředí.

  • 2. místo: Eva Švancarová

Společenstvo křísů (Hemiptera: Auchenorrhyncha) na dlouhodobě sledované lokalitě Horní les u Lednice
Eva přináší netradiční práci z ústavu botaniky a zoologie, ve které zpracovává a vyhodnocuje dosud nepublikovaná data z let 1971 až 1991, která mají hodnotu jak pro dlouhodobé sledování vývoje společenstva křísů, tak i jako záznam o vývoji přírody ovlivněné lidskou činností.

  • 3. místo: Kateřina Němcová

Analýza, interpretace a prezentace krajiny
Kateřina propojila své dva obory – krajinářství se studiem pedagogiky – ve svojí závěrečné práci, navrhla a částečně zrealizovala naučné území v okolí říčky Kyjovky.

V kategorii diplomových prací získali ocenění:

  • 1. místo: Antonín Filip

Zhodnocení stavu a perspektivy nových výsadeb stromů („lípy republiky“)
Antonín zmapoval a s vlastní navrženou metodikou zhodnotil 213 výsadeb lip ve čtyřech krajích. Navržená metodika je detailně zpracovaná a lze ji využít zejména pro státní správu a ochranu přírody.

  • 2. místo: Klára Klinkovská

Vysokobylinná vegetace jihomoravské lesostepi
Klára se podruhé přihlásila do soutěže a opět její práce patří mezi oceněné. Tentokrát se zabývá typem vegetace, který v rámci jinak velmi detailního českého fytocenologického výzkumu unikal pozornosti. Přináší tak pro obor velmi cenné poznatky.

  • 3. místo: Kristýna Brabcová

Využití metody QuEChERS pro analýzu fluorochinolonových antibiotik v půdě
Kristýna přináší nové poznatky týkající se optimalizace a aplikace metody analýzy antibiotik v půdním prostředí. Výsledky jsou přímo použitelné v analytické praxi. Práci doplňuje o ilustrace, včetně grafického abstraktu.

Komise rovněž udělila tři speciální ocenění.

  • Cena komise hodnotitelů: Pavla Denková

Vliv biodegradace polyhydroxyalkanoátů na vlastnosti a složení půdy
Pavla se zaměřila na aktuální téma – biologický rozklad přírodních polymerů (tzv. bioplastů) v půdě. Upozorňuje, že další výzkumy by se měly zaměřit na klíčové hráče při biodegradaci, tedy na půdní organismy.

  • Cena Lipky: Róza Fadrná

The Importance of Empowerment for Environmental education: A Case study in Czech Free Democratic School

Róza opět po dvou letech přihlásila svoji práci a znovu se svým tématem otevírá dosud málo reflektované téma, empowerment ve vzdělávání se zaměřením na environmentální výchovu. Její práce je důležitou sondou do problematiky.

  • Cena náměstka hejtmana Jihomoravského kraje pro životní prostředí: Martin Vrana

Návrh fotovoltaické elektrárny s bateriovým úložištěm pro domácnost v lokalitě Brno-Město

Martin vypracoval zcela praktickou práci, ve které navrhl domácí fotovoltaickou elektrárnu ve dvou variantách (síťová a hybridní), vypracoval ekonomickou a zákonnou analýzu a předkládá tak modelový návrh, jak zajistit přechod domácnosti na obnovitelné zdroje energie v Jihomoravském kraji.*

Zdroj: Lipka

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down