05.05.2023 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zlatohlávek zlatý – živý klenot našich zahrad

Kdo by neznal tyto většinou kovově zelené brouky, vyskytující se převážně koncem května a v červnu? Snad každému se někdy stalo, když se procházel krajinou, po louce či třeba jenom po své zahrádce, že kolem něj proletělo cosi velkého, až robustního. A pravděpodobně každý měl již tu čest setkat se s ním také v rozkvetlých rostlinách, například růžích. – Ano, zlatohlávka zlatého (Cetonia aurata) znají opravdu všichni a ne náhodou je považovaný za zřejmě nejznámějšího zlatohlávka u nás, ba dokonce za jednoho z nejkrásnějších druhů hmyzu v Evropě. Pojďme se nyní na chvíli nad tímto živočichem pozastavit.

Imago měří přibližně 15–20 mm (i když různí autoři uvádí o pár milimetrů více či méně, než je zde námi uvedený interval). Je zajímavé, že zbarvení hlavy, štítu a krovek, ačkoliv nejčastější je již zmíněné kovově zelené lesklé provedení (leckdy s měděným nádechem či tmavší zelený odstín), může být značně proměnlivé. Setkat se tak můžeme i s jedinci zbarvenými různými odstíny modré, zlatočervenými či fialovými. A pozoruhodný je i fakt, že krovky mohou mít odlišné zbarvení než štít. Spodní strana těla vykazuje červenofialovou barvu s jemnými nádechy zeleného, měďnatého či zlatavého zbarvení. Specifickou barvou, kterou vykazuje zlatohlávek zlatý, se zabývala dokonce nejedna ze studií. Ono obecně je již dlouho zbarvení některých hmyzích druhů, včetně námi představovaného zlatohlávka, předmětem zkoumání řady vědců, kteří se podivovali i nad faktem, že někteří brouci z muzeí (starší někdy i více než 200 let) mají stejné barvy i jas, jako když byli naživu.
Typickým znakem celé (mimochodem na druhy velmi bohaté) čeledi, do které zlatohlávek zlatý patří – vrubounovití (Scarabaeidae) – je tvar tykadel – slabě lomená a ukončená kyjem (ten je složen ze 3–7 článků rozšířených jedním směrem v lupínkovité výrůstky). Je podivuhodné, že tyto lupínkovitě rozšířené články mají tu vlastnost, že jsou pohyblivé a vytváří tak útvar podobný roztažitelnému vějířku.

Text a foto
Ing. Antonín Muška, Brno

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 5/2023.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down