28.06.2021 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zkušenosti se severoamerickými botanickými letničkami

Jednou z poměrně rozsáhlých geografických expozic v Botanické zahradě hl. m. Prahy je expozice flóry Severní Ameriky. Její částí je také expozice zvaná Severoamerická polopoušť, kde dominují především druhy ze sušších regionů amerického Středozápadu a jihu USA. Jde zejména o několik druhů zimovzdorných kaktusů, mnohé skalničky (např. rody Penstemon, Eriogonum), suchomilné trvalky a trávy (např. Rudbeckia missouriensis, Echinacea tennesseensis, Ratibida columnifera, Liatris spp., Salvia pachyphylla, Stipa tenuissima, Muhlenbergia capillaris a mnohé další). V roce 2015 byl učiněn pokus doplnit okrajovou plochu této expozice porostem botanických letniček, převážně původem z Kalifornie a vytvořit tak efekt „samoudržitelné“, přesévající se květinové louky.

Od kalifornské společnosti Larner Seeds Co. bylo objednáno osivo botanických druhů (viz tabulka) a jako směs vyseto na připravenou plochu. Semena byla objednána jednotlivě (od každého druhu zhruba 60 g) a byla smíchána až před výsevem. Osetá plocha činila kolem 200 m2. Výsevek byl necelých 10 g/m2. Pro usnadnění výsevu (proběhl ručním rozhozem) byla směs osiva smíchána s jemným říčním pískem.

Samotná plocha byla před výsevem (ke konci vegetace v předchozím roce) chemicky odplevelena a časně na jaře 2015 zavezena kamennou sutí o frakci zhruba 0–20 mm. Vrstva suti činila asi 10 cm. Ještě před výsevem byl proveden jeden postřik herbicidem proti vzcházejícím, převážně jednoletým plevelům. Samotný výsev letničkové směsi byl proto proveden až poměrně pozdě, ke konci května 2015. Vzhledem k nedostatku srážek a tomu, že plocha byla jen minimálně zavlažovaná, bylo vzcházení letniček po výsevu velmi pomalé a nejednotné a po nástupu suchého léta se zdálo, že se osetí plochy nezdařilo. K intenzivnějšímu vzcházení některých druhů ale začalo docházet až během vlhčích podzimních měsíců a u dalších pak až během časného jara v roce 2016. To, co ve druhé polovině léta 2015 vypadalo jako neúspěch, se na jaře 2016 zcela změnilo.

Během dubna byla již celá osetá plocha pokrytá víceméně souvislým porostem letniček a během května přišla první vlna kvetení, ve které dominovaly sluncovky kalifornské (Eschscholzia californica), proměnky (Gilia), hajničky (Nemophila) a Layia platyglossa. Roztroušeně se objevovaly i další druhy (Collinsia heterophylla, Limnanthes alba, Lupinus bicolor aj. Díky naprosté převaze sluncovek během května vizuálně dominovala jasně žlutooranžová barva letničkové louky.

V průběhu června a na počátku července došlo k poměrně výrazné barevné proměně porostu. Začaly zde převažovat růžově kvetoucí lokanky (Clarkia), a to zejména Clarkia unguiculata. Modrou barvu pak přidávala četnější Gilia capitata a na méně zapojených místech také Phacelia campanularia. Porost vydržel intenzivně kvést zhruba do konce července 2016 a dokvétal ještě během srpna. V této době ale zároveň řada letniček již odkvétala a začala zrát.*

Text a foto Ing. Petr Hanzelka, Ph.D., kurátor sbírek trvalek a okrasných trav, Botanická zahrada hl. m. Prahy

Celý článek naleznete v časopise Zahradnictví č. 7/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Mám květiny moc ráda a snažím se jim věnovat spoustu mého osobního volna. Asi nejvíce mě okouzlila Echinacea - Třapatka nachová , kterou mám velmi ráda a dokonce jsem zjistila, že se z ní dělá bylinná tinktura. To mě zaujalo a koupila jsem si ji zde https://www.herbavis.cz/produkt/echinacea-trapatka .Po dlouhodobém užívání mi přijde, že se mi zlepšila imunita i dýchání. Celkově je můj organismus lepší, tak zkuste 🙂

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down