Certifikovanou ekologickou farmu Králíčkova biozelenina najdete na kraji Nového Bydžova na Královéhradecku. Hospodaří tu Vojtěch a Zuzana Králíčkovi, kteří pěstují zeleninu a chovají koně. Farma zaujímá celkem sedm hektarů a inspiruje se systémy agrolesnictví, market gardening nebo syntropického zemědělství.
Zuzana a Vojtěch Králíčkovi žijí na farmě se svými dětmi Vítkem (4,5) a Mariankou (2). Stálý odbyt vypěstované zeleniny má farma zajištěný prostřednictvím konceptu komunitou podporovaného zemědělství (KPZ). Zeleninu prodávají také na farmářském trhu a menší část dodávají i do pražské restaurace s michelinskou hvězdou. Ta oceňuje jedinečnou chuť ekologicky vypěstované zeleniny.
Každá ruka se hodí
Farma se také zapojila do projektu Farmářské školy a nabízí studentům možnost nahlédnout do tajů ekologického pěstování zeleniny. Každá ruka se tu hodí, protože je tady velký podíl manuální práce. Kromě farmáře a jeho ženy na farmě pracují v sezóně dva brigádníci a ocenili by pomoc od studentů Farmářské školy. Několik jich tu v minulosti již prošlo praxí. „Rád sdílím se studenty, proč a jak pěstujeme ekologicky, a rád zkouším nápady od nich, jako například principy syntropického zemědělství,“ podotkl Vojtěch Králíček. Králíčkova farma hospodaří v Novém Bydžově celkem dvanáct let, sedmým rokem ve velkém na pronajatém pozemku. Farmařit začali manželé hned po studiích na České zemědělské univerzitě v Praze, kde studovali obor produkční zahradnictví. Farma hospodaří v nadmořské výšce 220 m na těžší výživnější půdě, která umí podržet vláhu. Na druhou stranu se ale těžší půda podle farmáře hůře obdělává. Pěstování některých druhů zeleniny, především plodové, se neobejde bez závlahy. Využívají kapkovou závlahu a jako nádrž na vodu slouží bazén s objemem 60 m3. Postupně přechází z orby na bezorebné zpracování půdy pomocí radličkového kypřiče, který kultivuje půdu do hloubky zhruba 15 cm. Ideální termín je na podzim, aby se obnovila půdní kapilarita. Princip udržení úrodnosti půdy je vcelku jednoduchý: na pozemku napřed tři roky postupně pasou koně, pak slepice s kozami. Tím dojde nejen k vyhnojení půdy, ale současně eliminují plevele, se kterými jako ekologická farma nepoužívající žádné herbicidy ani jiné přípravky na ochranu rostlin velmi bojují.
Celý článek si můžete přečíst v časopisu Farmář č. 1/2025.
Úvodní foto: Farma se snaží o co nejpestřejší sortiment zeleniny, například zde pěstují až 150 odrůd rajčat