S ohledem na současný trend přinést do městských aglomerací zeleň a tlumit dopady klimatické změny na obyvatele jsou podporované aktivity, které takové řešení přinášejí. Příkladem je projekt Genofondy pro města a krajinu, který se zabývá výběrem a hodnocením tuzemských genetických zdrojů (odrůd a domácích sběrových materiálů) travin, jetelovin a dvouděložných rostlin vhodných pro ozeleňování měst a dopravních staveb. V rámci experimentů se testuje devět směsí využitelných na extrémní stanoviště, jako jsou tramvajové pásy, městské parky, pásová zeleň. Pokusy jsou prováděny na reálné tramvajové trati za provozu v Praze.
Během prvních dvou let řešení projektu bylo uskutečněno zhodnocení výchozího stavu druhů rostlin na kolejišti, byly vybrány domácí odrůdy a sběrové materiály travin, jetelovin a vhodných dvouděložných rostlin, byly navrženy experimentální směsi druhů, odrůd a ekotypů pro různé ekologické podmínky. Rovněž byly zasety vybrané směsi na tramvajové točny a připraveny zatravňovací koberce, které byly položeny na reálnou tramvajovou trať v ulici Bělohorská. Všechny pokusné varianty byly monitorovány, byly zapisovány fytocenologické snímky, které budou ve třetím roce vyhodnoceny. Souběžně probíhaly fyziologické pokusy na odolnost jednotlivých komponent. Byl realizován informační systém pro Pražany v podobě tabulí u pokusů.
Text Ing. Vojtěch Holubec, Ph.D.,1 Ing. Petra Hlásná Čepková, Ph.D.,1 Ing. Simona Raab,2 Mgr. Tomáš Vymyslický, Ph.D.,3 Mgr. Pavel Vítámvás, Ph.D.,1 1VÚRV, v. v. i., Praha, 2OSEVA vývoj a výzkum, s. r. o., Zubří, 3Zemědělský výzkum, s. r. o., Troubsko
Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 4/2022 s tématem měsíce Realizace a údržba zeleně.