Dávno, dávno tomu jíž…Tak začínají pohádky a vyprávění o neskutečných dobrodružstvích. Hodně kouzel, zaříkávání a pověr bylo i ve vyprávění o léčivých vlastnostech rostlin. Ale nejsou to vše jen báje. Znalosti léčivých schopností některých rostlin se osvědčily, a proto si je lidé předávali z generace na generaci.
Tyto poznatky neměly vědecký podklad, byly založeny jen na zkušenostech. A tak se mezi léčivky dostaly i druhy, u nichž léčebnou byla jen víra v uzdravení. Rozvojem chemie se nadějí lidstva staly léky umělé a bylinky byly na čas odsunuty stranou. Ukázalo se však, že řada synteticky vyrobených léků se účinkem nevyrovná soubornému působení rostlinných látek, často ještě nepoznaných, ale osvědčených. A tak se rostlinné drogy podílejí na uzdravování lidí a jejich obliba stále roste.
Ani dost dobře nevíme, že rostliny, které běžně známe a všude kolem sebe vídáme, neobsahují jen léčiva, ale i látky lidskému organismu prospěšné. Jsou to například vitamíny. Ty nejsou jen v rostlinách a plodech (např. v citrusech, mrkvi atd.) vitamín C obsahují například i listy prvosenky, petržel nebo koriandr. Používání bylin jak v kosmetice, tak v kuchyni i v domácí lékárně pro nás dnes není nijak výjimečné.
Jsem proto ráda, že se v současné době na trhu najdou zahradnické společnosti, které pružně reagují na poptávku trhu a zařazují do svého portfolia vedle balkónových a pokojových rostlin rovněž pestrou nabídku bylinek. Zákazníci si tak mají možnost zakoupit kvalitní sadbu vhodnou pro následné dopěstování. Vždyť k tomu jim postačí velmi malá plocha na zahradě nebo v truhlíku za oknem a zajistíme si tak zdroj zelených léků a chutných přísad do našeho jídelníčku po většinu roku.
Aby však radost z pěstování léčivých rostlin nebyla zkažena, je třeba mít na paměti, že některé druhy se smí pěstovat jen v množství menším než malém
Jana Lapáčková