V letošním roce odstartoval již šestý ročník soutěže Adapterra Awards, jejímž pořadatelem je Nadace Partnerství, největší česká environmentální organizace, spolu s Integra Consulting. Soutěž má tři hlavní kategorie: Krajina, Sídla a Budovy, a také speciální kategorii pouze pro letošní rok Průmysl. Projekty, které se soutěže v minulosti zúčastnily si mohou zájemci prohlédnout v databázi příkladů Adapterra Awards. Jedním z nich je inspirativní Zahrada u Velkého světa techniky v Ostravě-Vítkovicích.
Za své ojedinělé alternativní použití materiálů i experimentální složení osázených rostlin získala tato střešní zahrada ocenění Zelená střecha roku 2016. Realizace střešní zahrady proběhla v roce 2014 a jejími autory jsou Zdeněk Sendler a Lýdia Šušlíková. Zhotovitelem byla firma Ivánek-Zeman, v. o. s., zakládání a údržba zeleně, investorem Dolní oblast Vítkovice, zájmové sdružení právnických osob. Populárně naučné centrum Velký svět techniky vzniklo v roce 2014 v bývalém průmyslovém areálu Vítkovických železáren, kde se v letech 1828 až 1998 těžilo uhlí a vyrábělo surové železo. V současné době se industriální komplex využívá jako jedinečné kulturní, vzdělávací a společenské centrum Dolní Vítkovice.
Inspirace industriální Ostravou
Autoři zelenou střechu navrhli tak, aby byla schopna přežít suchá období s minimálními náklady na údržbu. Ve svém půdním profilu dokáže absorbovat a následně rostlinami využít většinu srážek. Mírné terénní modelace dávají prostor pro přívalové deště, které v propustném substrátu velice rychle zasáknou. Nadbytečná voda se s pomocí retence ukládá pro zálivku v době potřeby. Zahrada nabízí místo s příjemným mikroklimatem a úspěšně tlumí vlny horka s okolních zpevněných ploch i odražené sluneční záření z předsazené zrcadlové stěny. Slouží jako přehledná paleta možností, jak lze přistupovat ke střešní zahradě – prezentuje několik zahradnických i botanických osazovacích konceptů. Architekti plochu koncipovali jako rozvinutý přírodní kompaktní koberec, jehož podstatou je zdůraznění a využití dynamických přírodních změn, různorodých, někdy protichůdných a v čase proměnlivých. Zahrada se dělí do šesti tematických částí – najdeme tu divoké záhony zahradní a botanické, zahradu metamorfóz, suchomilné záhony, kamennou zahradu a kuchyňskou zahradu. Náměty autoři čerpali na místech typických pro industriální Ostravu – na výsypkách, haldách, opuštěných kolejových vlečkách apod.
Celý článek najdete v Zemědělci v regionu pro Moravskoslezský kraj 2024.
Atelier zahradní a krajinářské architektury Sendler, Brno