19.09.2003 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zavlažování okrasných záhonů povrchovou kapkovou závlahou

V řadě velkoměst, měst i větších obcí spravuje zahradnická firma velké plochy okrasných záhonů se sezónní výsadbou. Podle ročního období zdobí záhony květiny nejrůznějších barev a druhů. Rozsáhlost ploch a jejich relativní nepřístupnost působí značné problémy s jejich udržováním.

Doprava značného množství vody cisternou je finančně náročná. Samotná zálivka prostřednictvím hadic a cedníku je přinejmenším nevyhovující z hlediska rovnoměrnosti zálivky a také jejího efektivního využití. Záhony založené na svahu jsou náchylné k vodní erozi. Je obtížné vstupovat na některá místa. Například stále populárnější kruhové objezdy neumožňují právě snadný přístup techniky. Terasovitě uspořádané stěny z betonových tvarovek, zelené záhony mezi jízdními pruhy vozovky, stromy lemované dlažbou aj.
Povrchová kapková závlaha je nenáročná na údržbu, snadno se instaluje a lze ji dobře přizpůsobit tvaru jakéhokoliv pozemku. Hnědé zabarvení kapkovacích hadic a jejich UV-stabilizace je činí vhodným prostředkem závlahy i do poloh vystavených přímému slunci. Stěna kapkovací hadice typu Techline je silná až 1,2 mm. Vzdálenost kapkovačů v hadici a jejich vydatnost se mění podle potřeby výsadby. Ve výrobním sortimentu Netafim je možnost zvolit vzdálenost kapkovačů v hadici od 30 cm do 100 cm. Vydatnost dávkování kapkovačů je 1,2 nebo 2,3 nebo 3,5 l/h. Kapkovací hadice Techline je vybavena kapkovači s tlakovou kompenzací. To je výhodné hlavně kvůli možnosti dosáhnout délky kapkovací hadice až 400 m při optimální funkci a navíc i v členitém terénu.
Zdrojem vody může být podzemní rozvod závlahové vody nebo i požární hydrant. V druhém přípravě je ovšem nutné zajistit mobilní filtrační jednotku k zabezpečení dostatečné čistoty závlahové vody. Podle toho lze pak řešit ovládání závlahy ručně nebo dálkově pomocí elektrických signálů.
Protože jsou kapkovací hadice jen přihrnuté trochou zeminy nebo leží přímo na povrchu půdy, jsou vystaveny působení slunečního záření se všemi jeho škodlivými důsledky: vznik řas, usazování sedimentů po skončení závlahy, degradace materiálu ze kterého je hadice vyrobena aj. Vyžadují proto občasnou údržbu proplachem. Ta je prováděna zpravidla posezónně pomocí slabého roztoku kyseliny. Ochranou proti vznikajícím sedimentům je automatický proplachovací ventil. Než dosáhne tlak vody v soustavě hranice 0,1 bar, je ventil otevřen a do předem připraveného trativodu odtéká voda vyplachující usazený sediment. Po dosažení tlaku 0,1 bar a vyššího se ventil uzavře. Tím je vyplachování skončeno. Proplachovací ventil je umístěn zpravidla v nejnižších místech nebo na konci závlahové větve.
Pro řádkové výsadby letniček se osvědčila tlakově kompenzovaná kapkovací hadice typu Techline popřípadě nekompenzovaná Landline s vnějším průměrem 8 až 17 mm. Do závlahových systémů umístěných na členitém terénu (svah, terasy, střešní zahrady) je umístěn podtlakový ventil, který zabraňuje vzniku podtlaku v kapkovací hadici a tím zpětnému nasátí aplikované vody s příměsí nečistot dovnitř hadice. Při odstavení závlahy přisává do soustavy vzduch, čímž přetrhne vodní sloupec vytvářející podtlak.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. My tedy nejčastěji zaléváme a zavlažujeme klasicky v konvích. Je pravdou, že na https://www.ynaradi.cz/fenomen-zavlazovani-radeji-rucni-nebo-podzemni jsem se dočetla, že to jde v dnešní době dělat i jinak a efektivněji. Ale znáte to - starého psa novým kouskům nenaučíme. Nejsem sice žádná stařenka, ale dělám to takhle dlouhých 17 let. A to už není čas na změny. Jsem prostě stará škola.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down