01.07.2022 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zalesnění v loňském roce: Nový rekord

Rekordní a úspěšná. Takové přívlastky má loňská obnova lesa po rozsáhlých kalamitách. Obnoveno bylo téměř 50 tisíc hektarů, jde o dosud nejvyšší hodnotu v novodobě historii České republiky. Třetí rok po sobě převažovala plocha zalesněná listnatými dřevinami.

Loni vysázeli lesníci rekordních 155,7 milionu listnáčů, zatímco jehličnanů bylo 88 milionů sazenic. Zalesněná plocha dosahovala 49 791 hektarů, tedy o 9,5 tisíce hektarů více než v roce 2020.

„V posledních letech vysazujeme více listnatých než jehličnatých stromů. Naším cílem jsou druhově pestré lesy. Daří se nám do lesa dostávat původní dřeviny, jako jsou dub, buk nebo javor, které jsou odolnější vůči klimatické změně. Nikdy jsme neobnovovali lesy takovou rychlostí a v takovém rozsahu, jako v loňském roce. Chtěl bych proto lesníkům poděkovat za všechno, co pro naše lesy dělají,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Třetí rok po sobě převažovala plocha nově zalesněná listnatými dřevinami, dosahovala hodnoty 52,1 % (v roce 2020 to bylo 51,3 %). Plocha zalesňována listnáči meziročně vzrostla z 17 264 na 21 178 hektarů. Nejvíce se při zalesňování využívaly sazenice smrku (29,8 %), dále buku (24,2 %) a dubu (17,1 %). Při výsadbě se spotřebovalo 244 milionů sazenic (z toho 63,8 % listnáčů).

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) loni vysadil 96 milionů sazenic a obnovil 22 tisíc hektarů lesa: jde historicky o největší obnovu na pozemcích LČR. Scénář s rekordními čísly má podnik v plánu zopakovat i letos.

Zatímco na konci 18. století zabíraly lesy 1,97 milionu hektarů našeho území, na konci loňského roku zaujímaly plochu 2,68  milionu. I přes několikaletou kůrovcovou kalamitu zalesněné plochy přibývá, majitelé lesů mají povinnost kalamitní holiny opět zalesnit. Jak ukazují mezinárodní statistiky Our World in Data, v České republice se za posledních 30 let plocha lesů rozrostla o 2 %.

S následky kůrovcové kalamity se budou tuzemské lesy vypořádávat ještě několik let, proto se snažíme jejich vlastníkům finančně pomáhat. V posledních pěti letech jsme na obnovu lesů zasažených suchem a kůrovcem přispěli 16 miliardami korun. Ministerstvo zemědělství poskytuje příspěvky mimo jiné na přirozenou i umělou obnovu lesů, včetně podsadeb, zřizování oplocenek a následnou péči o výsadbu, využívání technologií šetrných k přírodě či ochranu lesa.*

Zdroj: MZe

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down