05.02.2007 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zajímavosti z veletrhu Eima 2006

Ve dnech 15. – 19. listopadu 2006 se v severoitalské metropoli Bologna konal již 21. mezinárodní odborný veletrh věnovaný speciální zemědělské a zahradnické technice Eima International 2006. Na výstaviště se v těchto dnech sjely desítky tisíc návštěvníků. Novinek a zajímavostí pro zahradnický sektor se tu sešlo hned několik.

V celkem dvaceti výstavních halách o celkové rozloze 180 000 m2 bylo možné shlédnout široký sortiment více něž 20 000 strojů a zařízení z oblasti zemědělské, zahradnické a komunální mechanizace od 1 800 výrobců z celého světa. Expozice veletrhu byla tématicky rozčleněna zejména na tyto kategorie:
 Energetické prostředky (traktory a dopravní prostředky)
 Nářadí a stroje pro chemickou ochranu rostlin (postřikovače, rosiče, herbicidní rámy, knotové aplikátory herbicidů atd.)
 Stroje pro sklizeň zeleniny, ovoce a révy vinné
 Technika pro přepravu, manipulaci a zpracování zahradnických produktů (mlýnkoodstopkovače, lisy, filtrační a plnící zařízení atd.)
 Závlahové systémy
 Stroje z oblasti školkařství, údržby okrasných a komunálních ploch (ruční nářadí, žací stroje, křovinořezy, mulčovače, plotostřihy apod.)
Z obsáhlého množství exponátů je v následující části uveden výběr zajímavostí.
Stroje pro trávníky
Bezesporu největší zájem v kategorii malé zahradní mechanizace vzbuzovaly stroje pro zakládání a údržbu trávníkových ploch. V nabídce byl obsažen široký sortiment žacích strojů ve vedeném i samojízdném provedení. Tradiční ocelové provedení skeletu (krytu) strojů, které podléhá poměrně rychlé korozi, bylo nahrazeno novými matriály. Jako příklad lze uvést ocelové provedení s plastovou povrchovou úpravou, vysoce odolných plastů či nerezové oceli nebo hliníku (Obr. 1).
Nechyběly ani zařezávače okrajů trávníku (Obr. 2). Jedná se o ručně vedené stroje vybavené vlastním spalovacím motorem určené k mechanickému zarovnávání okrajů trávníkových ploch podél okrajů cest, záhonů, obrubníků apod. Pracovním orgánem těchto stojů je zpravidla nožová hvězdice s horizontální osou rotace jejíž sklon se dá nastavit podle potřeby pod úhlem 0 – 45.
Zejména pěstitelům intenzivních trávníků bylo určeno velké množství provzdušňovačů trávníku (aerifikátorů) umožňujících propichování povrchu travního porostu dutými hřeby (Obr. 3). Dutý hřeb pracuje na principu průbojníku a vypíchnutý váleček je označován jako půdní zátka.
Nářadí k aplikaci herbicidů
Za zmínku stojí také sortiment ručního nářadí pro aplikaci herbicidů, které se využívá pro likvidaci plevelů pod keři, podél chodníků a cestiček, k likvidaci plevelů ve spárách zpevněných ploch, ale také k likvidaci dvouděložných plevelů v trávníku. V expozicích bylo možné shlédnout knotové aplikátory i herbicidní postřikovače.
Knotové aplikátory (Obr. 4) představují nejjednodušší řešení, jedná se vlastně o zásobník s herbicidní látkou o objemu 1,5 až 10 litrů v řadě případů umístněný přímo v násadě (rukojeti válcovitého tvaru) nebo v zásobní nádrži nesené na zádech obsluhy. Herbicidní přípravek je přiváděn na konec rukojeti kde je uchycen nasákavý knot. Otíráním nasáknutého knotu ulpívají kapky herbicidní látky na povrchu porostu.
Herbicidní postřikovače (Obr. 5) jsou jednoduché ručně vedené stroje sestávající ze zásobní nádrže o objemu pět až deset litrů uložené na jedno až dvoukolovém podvozku a doplněné aplikačním zařízením, zpravidla dvoudiskovým. Diskové aplikační zařízení zabezpečuje řízenou tvorbu kapek (homogenní kapkové spektrum) a je vybaveno ochranným kuželem.
Technika do školek a pluhy
Z oblasti školkařské mechanizace zaujaly stroje na přesazování vzrostlých stromů a keřů, dále stroje pro svazování korun přesazovaných stromů a svazkovače školkařského materiálu. Jedná se o nesené nebo samojízdné stroje speciální konstrukce vybavené nejčastěji pásovým podvozkem a různým typem pracovních ústrojí ve tvaru rýčů (Obr. 6) nebo půlkruhového nože (Obr. 7) otočně uloženého v masivním rameni. Pomocí těchto pracovních orgánů dojde k oddělení přesazovaných rostlin i s kořenovými baly. Novinkou v této oblasti je zařízení firmy Holmac, které umožní fixovat korunu stromu před jeho přesazováním (Obr. 8).
Další zajímavou novinkou, nejen pro oblast okrasných porostů, byl nepochybně jamkovač firmy Revo. Tento stroj byl předveden hned ve dvojím provedení, a to jako ruční (jednomužný), motorový jamkovač (Obr. 9) nebo jako jamkovač nesený na traktoru na hydraulicky ovládaném rameni. Toto provedení může být navíc doplněno o manipulátor s dvojicí pohyblivých čelistí umožňujících uchopení sloupků a jejich usazení do předem připravené jamky. Toto zařízení nabízí multifunkční využití při výsadbě sazenice, stavbě opěrné konstrukce (hloubení jam pro sloupky i krajové kotvy), příp. při stavbě oplocení. Pracovní orgán tohoto stroje tvoří kovový trn kruhového nebo čtvercového průřezu na konci zahrocený o délce 0,6 – 1,0 m. Trn je nasazen v pracovní hlavě, která využívá principu příklepu. Pohon je u ručního provedení řešen od vlastního spalovacího motoru, u traktorového provedení od hydrauliky traktoru (nesený typ). Předností zařízení je možnost jeho využití i v těžších a kamenitých půdách, kde nelze běžně využívat motorové vrtáky.
V expozici nechyběly ani rotační nebo rýčové pluhy, které stále ještě nepatří v našich podmínkám k běžnému vybavení provozů. Jedná se o pluhy speciální konstrukce, s nuceně poháněnými pracovními orgány ve tvaru rýče (Obr. 10). Tyto stroje jsou zpravidla poháněny mechanicky od vývodového hřídele traktoru a při své práci imitují ruční rytí. Vyznačují se velmi kvalitním zpracováním půdy na pozemcích, ale také v meziřadí trvalých porostů při současné zachování potřebná půdní struktury.
Závěrem lze říci, že díky dokonalé organizaci, příjemnému prostředí a především širokému spektru nejmodernějších technologií a nové techniky z oblasti zemědělské a zahradnické mechanizace byl veletrh Eima International 2006 skutečnou lahůdkou, kde si každý zainteresovaný návštěvník mohl přijít na své.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down