Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání zahradnické firmy z Řeže u Prahy, která žádala od státu více než 27 milionů korun za škody způsobené záplavami na Vltavě v roce 2013. Poukazovala na údajné pochybení při manipulaci s vodou v nádrži Orlík. Podle žaloby, která mířila na ministerstvo životního prostředí, šlo o nesprávný úřední postup. Justice ale dospěla k závěru, že zahradnictví mělo správně žalovat státní podnik Povodí Vltavy, což nyní potvrdil i NS, zjistila ČTK z úřední desky.
"Byť Česká republika je vlastníkem VD Orlík, vlastnická práva k tomuto majetku samostatně nevykonává, neboť jde o majetek, k němuž přísluší právo hospodařit státnímu podniku Povodí Vltavy," stojí v rozhodnutí.
Žalobu podalo zahradnictví v roce 2015. NS se kauzou poprvé zabýval v roce 2018, tehdy šlo o místní příslušnost soudu. Poté Obvodní soud pro Prahu 10 žalobu zamítl, firma neuspěla ani s odvoláním. Marně prosazovala stanovisko, že jsou to právě vlastníci vodních děl, kdo odpovídá za ochranu před povodněmi. Pokud vlastník přenechá vodní dílo k užívání jinému subjektu, zákonné odpovědnosti se nezbavuje, stálo v dovolání.
Škoda na rostlinách, dřevinách, zásobách a sklenících vznikla od 2. do 4. června 2013, kdy bylo zahradnictví zatopené vodou z Vltavy. Podle žaloby nebyl Orlík předem dostatečně vyprázdněný, aby mohl pojmout záplavovou vlnu, a při vypouštění povodňové vody nebyly dodrženy zásady bezpečného průtoku. Z rozhodnutí NS vyplývá, že škodu firmě částečně uhradilo ministerstvo zemědělství, a to v částce 6,5 milionu korun.
Velkou vodu v roce 2013 způsobily vytrvalé srážky, které ČR sužovaly v druhé polovině května. Neustávající déšť, který přímo vyvolal záplavy, přišel 30. května, obloha se vyjasnila až 4. června. Povodně měly na svědomí 15 životů. Otázky už tehdy vyvolávala role Vltavské kaskády, jejíž správci podle kritiků nezvládli situaci a nevytvořili v nádržích rezervu. To ale odmítli jak představitelé Povodí Vltavy, tak tehdejší vláda.*
Zdroj: ČTK