Zlepšující se počasí, i když ještě foukal chladný vítr, to byla dobrá předzvěst, zvláště když byla na programu návštěva největší zahradnické akce tohoto roku – Floriade, která se koná pouze jednou za deset let. Tak nějak začínal druhý den cestování s firmou Syngenta Czech s. r. o.
Floriade
Prohlídka výstavy , jak se později ukázalo individuální, začala ve společném pavilónu Univerzity Wageningen a S&G, který ztvárňuje motýla, která se nachází v části areálu nazvané Pahorek. Není to jen název, ale především dominanta vytvořená z navezených 500 000 m3 písku. Pod tímto kopcem (Big Spotter`s Hill) se rozkládá parková úprava inspirovaná hospodařením na polderech. Nachází se zde deset geometricky uspořádaných ostrovů o rozměrech 60 x 60 metrů. Na čtyřech z nich se nachází zelené město, na ostatních se nacházejí zajímavé expozice vlád, podniků a sponzorů. Zajímavá a inspirující byla zvláště expozice věnovaná realizacím zahrad „De Tuinbou Experience“.
Druhá část areálu, tvořící údolí s centrálním jezerem byla nazvaná Střecha. Polovinu údolí totiž pokrývá střecha o velikosti čtyř fotbalových hřišť se solárními panely dosahujích výkonu 2,3 MW. Pod ní se během sezóny postupně vystřídá asi 40 různých výstav na témata cibuloviny keře zelenina a tropické rostliny. Na tuto plochu navazují ultramoderní skleníky ve kterých se kromě ukázky nejnovějších technických možností pěstování prezentuje i šlechtění širokého sortimentu květin a rostlin. Po skončení prohlídky v tomto „koutě“ 65 hektarového areálu se lze pěšky, nebo vláčkem za 1,5 eur přesunout k Jezeru, což je název třetí, jižní části rozlehlého areálu.
Zde je kladen důraz na přírodu. Jistě nepřehlédnutelné jsou expozice evropských zemí, na které navazuje květinová zahrada s atmosférou anglického parku se širokým sortimentem vysazených květin. Bylo zde vysazeno přes deset tisíc divokých cibulovin a lesních hyacintů. Též sortiment růží a begonií stojí určitě za shlédnutí. Navazující procházka přírodním areálem byla pro zahradníky odpočinkem, který bylo možno zpestřit, po přechodu přes jezero, návštěvou exotických asijských expozic.
Velmi příznivý dojem z celého dne kalila absence odborného výkladu (slovního, případně publikace), který současně s neznalostí místního, eventuelně anglického jazyka může svádět mnohdy jen k povrchní, i když velmi příjemné procházce.
Nizozemští pěstitelé
Návštěva nočního Amsterodamu nenarušila ranní vstávání a tak autobus vyrazil za perspektivou návštěvy nizozemských pěstitelů.
Prvním navštíveným pěstitelem byl pan Harting. V současnosti vlastní 27 tis. m2 skleníkových ploch. Produkci uplatňuje z větší části na místním trhu, jen přibližně 10 % na aukci. V nově postavených sklenících sortiment pěstuje na zemi, stoly slouží jen k produkci 0,5 milionu balkónovek a cyklamenů. Využití pěstebních ploch je celoroční. Důležitá je zvláště produkce Primula, Viola, Dendranthema a letniček. Venkovní plochy slouží k pěstování Gipsophila, Brasica a Lavandula. Zavlažování, v rámci kterého se provádí i chemická ochrana a hnojení, je horní i spodní, závěsné truhlíky jsou zavlažovány kapkovou závlahou. Vyhřívání je zajištěno teplovodním topením s vertikálním posunem a v menší míře plynovými topením Holand Heather, jehož nevýhodou je produkce vodních par. Využíván je sázecí stroj na sadbovače TTA Mini a hrnkovací stroj Hetto. O provoz se stará šest stálých a čtyři sezónní zaměstnanci.
Návštěva malého pěstitele – pana Huismana, byla poměrně krátká. Vlastní skleníky na ploše 6000 m2 a specializuje se na pěstování a prodej pro konečného zákazníka v okolí. Pěstuje a prodává po celou sezónu široký sortiment s nižší kvalitou. Zaměstnává tři pracovníky. Používá sázecí stroj Java combi, ve skleníku má spodní závlahu.
Třetí navštívený pěstitel vlastní skleníky s celkovou rozlohou 1,8 ha. Produkci, která zahrnuje 2,5 milionů letniček pěstovaných ze semene, 0,5 milionu řízkovaných, 1 milion violek, 150 tisíc bramboříků a 400 000 primulí, uplatňuje z větší části na aukci. Skleníkový komplex je vybaven moderním secím strojem Visser se systémem podtlakového nasávání semen. Hodinový výkon hrnkovacího stroje dosahuje 3000 u bramboříků a 5000 hrnků u primulí při obsluze tří, respektive čtyř zaměstnanců. Dešťová voda je čerpána ze zásobníku o objemu 3000 m3, topení zajišťují moderní plynové kotle, přičemž se nevyužitá energie přeměňuje na elektrickou, která se dodává do sítě.
Poslední pěstitel, sídlící v Apeldornu, zaměřil produkci na pěstování širokého sortimentu trvalek na rozloze 5,5 ha. Mírně svažité plochy pokryté textilií zaručují víceméně rovnoměrnou závlahu, která je prováděna včetně hnojení každý den horním postřikem.
Před odjezdem byla možnost navštívit ještě zahradní centrum, ale to už byla poslední tečka před nočním návratem do Čech a na Moravu.
Hlavní cíl zájezdu – seznámení se zkušenostmi pěstitelů a sortimentem dodávaným firmou Syngenta s. r. o. bylo dosaženo díky výborné organizaci celé akce Ing. Romanem Řehákem a Ing. Janem Drtilem, kterým se podařilo vytvořit příjemnou společenskou atmosféru. Nezbývá, než pořádající firmě popřát hodně obchodních úspěchů. Někdy příště……