Tvorba zahrad a parků
Kdo je prof. Ivar Otruba? Geniální člověk, který svou bujnou fantazii přeměňuje do reality zahrady a parky nebo člověk, který provokuje a vyvolává vášně a rozepře? Ale to se stává všem výjimečným, všem, kteří se vymykají z průměru
Naši čtenáři a spolupracovníci se s ním nejčastěji setkávají na výstavách Flora Olomouc, kde mnohokrát ztvárnil pavilon A. Stejně tak tomu bylo i v letošním roce, kdy celý pavilon byl laděn do zahrad Primavera od Sandro Botticelli. Při slavnostním otevření výstavy byla také pokřtěna tato nová, výpravná kniha.
Prof. Ivar Otruba již dlouhá léta patří k našim předním tvůrcům v oboru zahradní architektury. Vedle projektové a realizační činnosti se po mnoho let věnuje práci nejcennější – „tvaruje mladé stromky“ - vyučuje na ZF MZLU a předává dalším generacím část svých zkušeností a znalostí. Proto je dobře, že vyšla tato kniha, která by se měla stát základní učebnicí nejen posluchačům, ale všem praktikům a milovníkům zahradní a krajinné architektury.
Kniha je členěna do čtyřech částí:
i. Poetika zahrady
ii. Východiska
iii. Užití
iv. Výtvarné dílo a zahrada.
Tato publikace není ani nechce být vyčerpávající prezentací české zahradní architektury, ale je souborem úvah a příkladů, jak může zahradní architekt postupovat při řešení úkolů. Nechce se stát návodem, vzorkovnicí nebo šablonou k tvorbě. Ta musí být individuální a musí odrážet ztvárňované prostředí.
Ponořte se do obsahu knihy a projděte se vznikem zahrad. Kolik nového zde najdete, kolik neuvědomělého bude ležet před vámi. Vše má svoji příčinu a následek, ale vždy je smutné, když musí být zahrada chráněna proti vandalizmu viditelným oplocením. Naopak by bylo ideální, kdyby volně přecházela do volné krajiny a krajina by vstupovala do zahrady.
Jaká jsou východiska tvorby zahrad a parků, inspirační zdroje, jež by měl zahradní architekt využít? Je to krajina, člověk, zahrada, je to potřeba skloubit zájmy techniky, biologie, etiky a estetiky. Musíme stavět na kompromisech. Člověk i příroda potřebují existenční podmínky, dnes jako před tisícíletími.
Kde hledat inspirační zdroje? Právě příroda je jejich nekonečným zdrojem, zde najdete kompozice, rovnováhu i dynamiku, neuvěřitelnou hru barev a tvarů. Proto buďte pozornými pozorovateli, budete i dobrými architekty.
Soudobý styl zahradní architektur podléhá názorovým změnám každého časového údobí. Přes všechny současné i minulé vlivy je potřebné najít správné místo pro rostliny, musíme správně rozvrhnout plochu a prostor, abychom cítili všechny souvislosti a vzájemné vztahy.
Strom, cesta, kýč. Stromy jsou hlavními kompozičními prvky krajinářské architektury. Je to prvek živý, proměnlivý v čase krátkém i dlouhém. Dalším významným prvkem je cesta. Velkým nebezpečím pro tvorbu je kýč. Ale co je kýč? Za určitou hodnotu můžeme považovat jakost – dobrost věcí. Kýčem může být například i cesta v parku, po níž se nedá jít. Ke kýči dochází všude tam, kde je narušena rovnováha mezi obsahem a formou.
Užití. Kde všude najde uplatnění zahradní a krajinářská architektura? Výčet by byl velmi dlouhý a proto opět vezměte do rukou novou knihu a listujte a čtěte. Nejen její stopy najdete v zeleni sídel, v parcích, ve specializovaných zahradách – botanických a zoologických, ale i v lázeňských místech, v posledních zahradách – hřbitovech, stále více v soukromých zahradách, ale i na střechách a terasách, které by měly alespoň trochu nahradit ubývající zeleň. Ale jsou mezi námi tací, kterých chybí zrak či jsou jinak imobilní. I oni mají nárok na svoje zahrady, které vzdělávají a přinášejí jim radost do jejich strastiplného života. Naučné stezky nejsou pouze strohé naučné, ale vedou návštěvníky krásnými kouty krajiny, kterým napomáháme a umocňujeme je. Navštívili jste někdy vnitroblokové prostory? Mohou se stát skládkou nevábných zbytků nebo uzavřenou oázou klidu a krásy, místem pro rozjímání a rekreaci, místem, kde vedle sebe mohou žít všechny věkové skupiny. Vnitrobloky nejsou pouze ve staré zástavbě, ale v moderních sídlištích.
Hledáte-li inspiraci, najdete ji.
Prof. Ivar Otruba: Zahradní architektura (Tvorba zahrad a parků). Vydala ERA group spol. s r. o., Šlapanice, 2002, 1. vydání.