Jarní seriál zahradnických veletrhů a výstav by jistě nebyl úplný bez tradiční Flory Olomouc. Tato nejstarší zahradnická výstava v Čechách i na Slovensku láká již 52 let všechny ty, kteří propadli lásce ke krásným rostlinám. A že český i slovenský národ jsou národy zahradníků, potvrdila i účast 80 tisíců návštěvníků na této oblíbené jarní akci.
V průběhu čtyř výstavních dnů mohli návštěvníci obdivovat ústřední expozici v pavilonu A, výstavu soutěžních floristických prací na téma svatební vazby či množství stánků se zahradními výpěstky.
Zahrada času
Tradičním lákadlem olomouckých výstav je precizně připravený pavilon A. Jeho letošní výzdoba se nesla v duchu jarních řezaných a hrnkových květin. Expozici s názvem Zahrada času aneb Labyrint světa a ráj srdce tvořilo celkem deset tisíc kusů rostlin. Více než polovinu z nich přivezli a naaranžovali vídenští městští zahradníci. Vídeň je v Olomouci již tradičním vystavovatelem a letos zaujala největší plochy.
O návrh základní myšlenky se postaral prof. Ing. arch. Ivan Otruba, CSc. Návštěvníci procházeli květinovou poutí lidského života – přes zářící vstupní bránu přes pestrobarevný labyrint světa s kyvadlem odpočítávajícím čas po závěrečnou temnou soutěsku podsvětí s prosvítajícím světlem naděje. Po celou cestu je provázela řeka života se zelenými břehy posetými rozkvetlými rostlinami.
Floristická soutěž je tradicí
Tradičním partnerem olomouckého výstaviště při pořádání zahradnických výstav je Svaz květinářů a floristů ČR (SKF ČR). Jejich expozice byla přehlídkou výpěstků českých firem a pozvánkou na mistrovství Evropy profesionálů ve floristice, které se bude konat v Havířově první zářijové dny roku 2011. SKF ČR je také vyhlašovatelem a garantem floristické soutěže. Ta letošní proběhla na divácky atraktivní téma Svatební floristika a vytvořené práce (svatební dekorace a polštářek pro prstýnky) byly společně s moderními svatebními šaty k vidění na galerii pavilonu A.
Letos se této soutěže zúčastnilo rekordní množství soutěžících v seniorské kategorii, to znamená těch, kteří přesáhli 20 let. Z nich porotu nejvíce zaujala Klára Jordánová, studentka Vyšší odborné školy zahradnické a Střední zahradnické školy Mělník. Druhé místo obsadila Karolína Čápová ze SŠZa a SŠZe A. E. Komerse, Děčín - Libverda, p. o., třetí se umístila Zdeňka Škařupová.
Mezi juniory dominovali soutěžící z ostravských středních škol. Michaela Brázdová ze Střední zahradnické školy Ostrava obsadila příčku první, druhá byla Jana Kampasová ze Střední školy prof. Matějčka a třetí Tereza Skoumalová ze Střední zahradnické školy Ostrava.
Na galerii pavilonu A mohli návštěvníci obdivovat i expozici Vzpomínka na čínskou krajinu inspirovanou typickou čínskou krajinou a flórou doplněná výstavou fotografií ze současné Číny. Autorem fotografií byl ředitel olomouckého výstaviště Ing. Arch. Zdeněk Štefka, CSc.
Bojují i expozice
I pro vystavovatele nadešla možnost účasti v soutěži o nejlepší expozici. Nejvyšší ocenění mezi největšími expozicemi přisoudila porota již zmiňované expozici města Vídně, která společně s Florou Olomouc vytvořila středové aranžmá pavilonu A. Velký zájem vzbuzovala i expozice na druhém místě, kterou pro společnost Jošt Import a J. S. Pennings realizovala Jarmila Pejpalová. Návštěvníci zde mohli shlédnout mnoho druhů a odrůd cibulovin. Opojnou vůní na sebe upozorňovaly především hyacinty všech barev, od tmavých po bílé i netradiční světle žluté tóny. Tato expozice získala i ocenění primátora města Olomouce. Třetí místo obsadila expozice SKF ČR vytvořená členy svazu.
Ve středně velkých expozicích od 16 do 50 metrů čtverečních porotu nejvíce zaujala expozice polských školek Gospodarstwo Szkołkarskie Kapias, Goczałkowice – Zdrój, druhá se umístila nápaditá expozice Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Lednici. Třetí místo získal další ze zahraničních účastníků, Královská ambasáda Thajska, jehož expozice byla ochuzena díky výpadku letecké dopravy o mnoho krásných rostlin.
V kategorii nejmenších expozic si příčku nejvyšší odnesla Vyšší odborná škola zahradnická a Střední zahradnická škola Mělník, závěsu za ní zůstala Střední škola zahradnická Kopidlno.
Pro radu i za nákupem
Expozice Českého zahrádkářského svazu tématicky ladila s floristickou soutěží a věnovala se Svatebnímu dni v zahradě. V pavilonu E se tedy také představily kolekce jarních cibulovin, balkónových rostlin, květinových dekorací, ale i kaktusů a sukulentů. Zdarma zde byla pro návštěvníky připravena poradenská služba pro oblast zahrad.
Společně s Florou Olomouc probíhá veletrh malé zahradní mechanizace a nářadí Hortifarm a Jarní zahradnické trhy. Venkovní volné plochy v okolí pavilonů a pavilony G a H byly tedy věnovány všem, kteří do hlavního města Hané přijeli za nákupy. Letos se zde sešla půl tisícovka prodejců. Širokou nabídku rostlin ze všech koutů České republiky i ze zahraničí doplňovala nabídka zeleninové sadby, semen, zahradní mechanizace a dalších zahradnických pomůcek.
V průběhu olomouckého veletrhu probíhal i odborný seminář na téma Komponovaná kulturní krajina a možnosti její obnovy a zachování. Pořádal jej Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Olomouci ve spolupráci se Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu, Českým národním komitétem ICOMOS, Muzeem umění v Olomouci a Výstavištěm Flora Olomouc.
Kdo si chtěl odpočinout v příjemném prostředí, mohl zavítat do sbírkových skleníků a sousední Botanické zahrady Univerzity Palackého, které byly pro návštěvníky Flory otevřeny. Ani na kulturní program pořadatelé nezapomněli – vystoupení dechovek a folkový festival Country Folk Flora nalákal mnoho posluchačů.
I přes opravy bez problémů
V současné době probíhá oprava povrchů cestní sítě a mobiliáře v olomouckých historických Smetanových sadech. Projekt předkládaný statutárním městem Olomouc řeší obnovu tohoto nejstaršího historického parku v Olomouci. V rámci realizace projektu bude provedena obnova či rekonstrukce cestní sítě (obnova povrchů cest, které jsou v kritickém stavu, jejich logické provázání, úprava cest pro pěší, cyklisty a in-line bruslaře), parky budou vybaveny mobiliářem (odpadkové koše, lavičky, apod.) a z části bude rekonstruováno a nově vybudováno veřejné osvětlení (rozvody a lampy veřejného osvětlení). První etapa opravy Rudolfovy aleje by měla být dokončena koncem června, druhá, který se zaměří na boční cestní sítě Smetanových sadů proběhne příští rok v dubnu až červenci.
I přes probíhající uzavírku Rudolfovy aleje bylo ve Smetanových sadech co obdivovat. Množství rozkvetlých tulipánů i macešek přineslo pro oblíbený veletrh tu pravou jarní atmosféru.
Text a foto Helena Piková