V dnešním dílu seriálu s Ing. Drahoslavem Šonským, CSc., se budeme věnovat samotnému řešení rodinné zahrady. Dozvíte se mimo jiné, jak se vypořádat se svažitým pozemkem, jaké volit materiály pro terasy, cesty a zídky nebo schodiště. Vydejme se tedy společně na zahradu …
Říkal jste, že jako první se dělají modelace terénu, začněme tedy jimi.
Nejdříve se provádějí hrubé terénní úpravy a modelace terénu. Aby se předešlo zhutnění podkladu, používáme malý bagr zvaný bobcat nebo zeminu rozvážíme kolečky. Optimální je provádět hrubé modelace na podzim, nakypřený materiál pak vlastní vahou a působením sněhu do jara sedne o 30 až 40 %. Na jaře se dodělají čisté terénní úpravy a může se sázet. Modelace navrhuji rád, svojí hrou stínů zvyšují efekt trávníkové plochy, navozují pocit záhadnosti zahrady, protože za modelaci mohu umístit například odpočívadlo nebo díky ní vytvořím různá tematická zákoutí. Aby vynikla zvlněná plocha zahrady, navrhuji na 70 % plochy modelace trávník a na 30 % záhony. Záhony umisťuji na vyvýšenou část a vysazuji do nich vyšší keře nebo i stromy, abych výškovou modelaci ještě více zdůraznil. Cesty je efektní vést pod vyvýšením, jakoby se vinuly sedlem údolí. Modelace terénu jsou také vhodné k pohledovému uzavření kompozice.
Text
Iva Neumannová
Zahradní ateliér Iva Neumannová
www.zahradni-atelier-in.cz
Foto D. Šonský
Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 6 /2017.
My naši zahradu nemáme ještě zdaleka hotovou. Jsou tady hromady písku, kamene a různého dalšího stavebního materiálu, ale co už máme, tak terasu. Tu jsem prostě chtěla za každou cenu letos udělat, abych si někde mohla v klidu vypít kafe. Navíc máme na terasu udělané velké dveře od Pramos https://www.pramos.cz/dvere/posuvne-dvere/hs-portaly/ a dokud tam terasa nebyla, tak dveře vedly do díry, protože okolní terén je níž než podlaha domu.