Letošní jarní mrazy postihly zejména velkou část severní a jižní Moravy a lokálně způsobily škody také v Čechách. Velké ztráty zaznamenali ovocnáři a moravští vinaři. Na některých místech musely sady a vinice odolávat i několikahodinovému působení nízkých teplot. Mrazy, které přišly až v druhé polovině května zasáhly nejteplejší oblasti České republiky.
Vlna pozdních mrazů udeřila na našem území dne 18. května 2012. Tepoty ve dvou metrech nad zemí klesly na mnoha místech na 0 až -4°C. K poklesu teplot došlo v některých oblastech již ve večerních hodinách a po východu slunce došlo k jejich prudkému vzestupu. Velké teplotní rozdíly a dlouhodobé působení mrazů silně poškodily ovocné sady, jelikož plůdky jsou 2–4 týdny po odkvětu velmi citlivé i na krátkodobé působení nízkých teplot. Neobvyklé pozdní mrazy se podepíší na výnosu jahod, meruněk, třešní, částečně také švestek a u jablek bude mít mrazové poškození vliv také na kvalitu. Velké škody lokálně zaznamenali také ovocné školky. Jarní mrazy ukázaly svou sílu již v loňském roce, kdy byly v Čechách zasaženy více jabloně než peckoviny. V návaznosti na letošní poškození je ohrožena existence některých podniků. Rizikům spojeným se škodami způsobenými jarními mrazy se lze velmi těžko vyhnout, jelikož technická zařízení k ochraně sadů jako například protimrazové závlahy, jsou velmi nákladná a jejich využití je omezené vzhledem k účinnosti do -2°C. Další alternativou je pojištění, ale pojišťovny nabízejí možnost pojistit pouze jabloně a jahody proti škodám na výnosu a nevztahují se na kvalitu. U ostatních druhů pojištění nelze sjednat, jsou označovány jako nepojistitelná rizika. Škody pro ovocnáře mohou v letošním roce dosáhnout stovek miliónů korun.
Na moravských vinicích naměřili v pátek ráno -1 až -4°C. Byly zasaženy prakticky všechny vinařské oblasti, největší škody zaznamenalo Slovácko, dále pak Mikulovsko, Velkopavlovicko a Znojemsko. Ačkoliv budou muset moravští vinaři nadále pečovat o své vinice, letos víno nesklidí. Působením nečekaných mrazů přišli během jediné noci o velkou část příjmů. V loňském roce doplatily na útok mrazů vinaři v Čechách, kde došlo k poklesu výnosu až o 80 procent. Vzhledem k letošnímu očekávanému propadu výnosu na Moravě přibližně o 25 procent, což činí kolem 400 miliónů korun, nelze vyloučit že dojde ke zdražení vína.
podle tiskových zpráv OUČR a SV ČR
zpracovala Daniela Urešová