21.01.2024 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za rostlinami jarního a podzimního Kypru – II. díl

Pobřežní oblasti Kypru jsou porostlé velmi pestrými rostlinnými společenstvy. Ideálním obdobím, kdy se lze s většinou zajímavých rostlin seznámit, je časné jaro. Obvykle měsíce březen a duben, kdy nakvétá většina letniček a k vidění je rovněž celá řada cibulovin a hlíznatých bylin.

Z pohledu biodiverzity flóry i fauny je jedním z nejpestřejších míst Kypru poloostrov Akamas. Jeho větší část pokrývá národní park a jen zde se vyskytuje na 39 endemických druhů rostlin. Lze se zde setkat s druhy rostoucími v pobřežních písčitých dunách (např. Pancratium maritimum, Medicago marina), druhy pobřežních skal a skalních výstupů (Limonium cyprium, Crithmum maritimum), druhy hustých křovinatých společenstev (Juniperus phoenicea, Pistacia lentiscus), řadou letniček či krátkověkých bylin na exponovaných a vysychavých místech (Salvia viridis, Matthiola tricuspidata), cibulovin a hlíznatých bylin (Cyclamen persicum, Ranunculus asiaticus, Anemone coronaria, Tulipa cypria, Gladiolus triphyllus) a mnoha terestrickými orchidejemi (Ophrys iricolor, Serapias levantina, Orchis sezekiana, Anacamptis syriaca a jiné). Nechybí zde ale ani lesy, tvořené především borovicemi Pinus brutia. Jejich porosty nejsou obvykle hustě zapojené a v podrostu lze nalézt řadu menších druhů keřů (Lithodora hispidula) i bylin (Asphodelus ramosus). Sušší stráně a svahy jsou hustě pokryté keřovitou vegetací mateřídoušek (Thymus capitatus, Sarcopoterium spinosum).

Hojně navštěvovaným místem poloostrova je také soutěska Avakas, jejíž stěny zdobí i jedna z nejvzácnějších rostlin Kypru, chrpa (Centaurea akamantis). Poloostrovem Akamas prochází několik turistických tras, které návštěvníkům umožní prohlédnout si nejzajímavější lokality této oblasti a nabízejí rovněž mimořádné výhledy do krajiny. Zajímavá pobřežní vegetace lemuje řadu dalších míst na Kypru. Velmi atraktivní a druhově bohatý je například národní park na mysu Greko, východně od města Larnaka, okolí místa Petra tou Romiou (to je mimochodem jedno z nejnavštěvovanějších míst Kypru, díky legendě, že právě zde se z mořské pěny zrodila bohyně Afrodita), slané jezero a slaniska na poloostrově Akrotiri (zde je možné pozorovat i plameňáky), slané jezero u města Larnaka a jiná.

Letničky

K letničkám, které návštěvník Kypru v jarních měsících určitě nemine patří zejména rod zlateň (Glebionis) a jednoleté vlčí máky (Papaver rhoeas). Jsou neobyčejně hojné především v nižších polohách v blízkosti moře a velmi často tvoří také vegetační pokryv archeologických vykopávek. V období plného květu (březen, duben) pokrývají tyto lokality jasně žlutě a červeně zbarvené koberce tvořené stovkami tisíc kvetoucích rostlin. K dalším běžným kyperským letničkám patří třeba několik druhů zemědýmů (Fumaria), rmenů (Anthemis), drchniček (Anagalis), fial (Matthiola), měsíček rolní (Calendula arvensis) a mnohé další máky (Papaver).

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 1/2024.*

Text a foto Ing. Petr Hanzelka, Ph.D., kurátor trvalek a okrasných trav, Botanická zahrada hl. m. Prahy

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down