Odpolední program prvního dne pokračoval návštěvou dalších dvou pěstitelů hrnkových květin. Druhý den čekala na české zahradníky zajímavá Cyclamen show S & G v Kleve.
Gevers-Donkers
Tato moderně vybavená firma vznikla před 25 lety. Současnou podobu ji ale dala výstavba nového skleníkového areálu v roce 2000 a instalace samostatně se pohybujících posuvných stolů.
Celková rozloha skleníků dosahuje 20 000 m2. Během roku zde vyprodukují 700 000 kusů bramboříků v hrnkách všech velikostí, 300 000 kusů Primula acaulis a 1500 000 kusů řízkovaných pelargonií.
- výživa, ochrana
Používají substrát složený z tmavé rašeliny (20 %), bílé rašeliny (50 %), jílu (10 %) a perlitu (10 %). U minibramboříků se nahrazují černou rašelinu fermentovanou kůrou, která více vysychá. Hnojí jednosložkovým hnojivem, dávky dusíku jsou zpočátku vyšší, postupně je snižují. Zálivku provádí až v době, kdy je substrát úplně přesušený. Majitel firmy zdůraznil, že čím méně zalévají, tím více je třeba aplikovat hnojiva. Bramboříky díky intenzivní výživě vydrží déle v koupěschopném stavu.
Proti třásněnkám a smutnicím používají biologickou ochranu, proti housenkám na primulích a brambořících stříkají Ambuschem, proti botritidě Euparenem (1 – 2 x). Bakteriozy se zde nevyskytují.
- zaměstnanci, prodej
V areálu je zaměstnáno celoročně pět (manažer, jeden pracovník na povolování hrnků a hrnkování a tři expedienti) a v sezóně deset lidí. Pohyb, mytí a uskladnění stolů se děje automaticky. Návratnost investic do technického vybavení počítají na 5 – 7 let. Automatizace znamenala 30% úsporu pracovní síly. Dříve měli osobní náklady na úrovni 30 %, dnes se pohybují mezi 15 – 18 % (pro srovnání – plat polského pracovníka dosahuje 14 eur/hodinu).
Prodejní velkoobchodní cena hrnkovaného bramboříku se pohybuje okolo 1 eura, při plánovaném 5% zisku si pěstitel podle svých slov nemůže ztráty dovolit. 20 % produkce prodá přes aukci, zbytek odeberou zahradní centra nebo putuje do obchodů přes zprostředkovací agenty.
J. J. M. v. d. Beuken
Závěr prvního dne patřil menšímu pěstiteli, který na 6 000 m2 čtyři roky starého skleníku pěstuje 60 000 primulí, 40 000 macešek a letničky. Odbyt má z 50 % zajištěný přes aukci a zbývající polovinu uplatní vlastním prodejem.
Cyclamen show S & G
Po vydatné snídani v hotelu Wunderland zamířili pěstitelé spolu s Romanem Řehákem a Janem Drtilem do Kleve na přehlídku bramboříků.
- lepší prezentace výpěstků
Motto akce „Cyclamen a inovace“ vystihovalo zřetelně připravenou expozici. První část skleníku byla vyhrazena ukázkám prezentací bramboříků určených pro zvýšení prodejnosti konečnému zákazníkovi. Firma S & G na ní představila možné způsoby prezentace na holandských vozících, v atraktivním balení, se štítkováním kontejnerů a využití bramboříků při vytváření dekorací v prodejnách – brambořík a vánoce, brambořík a podzim, brambořík v kanceláři aj.
Z diskuse vyplynulo, že naši zahradníci o nový způsob prezentace zájem mají, především by uvítali visačky se jménem zahradníka. Velkoobchody totiž dodávají svým odběratelům převážně anonymní zboží a konečný zákazník si nemůže spojit kvalitní výpěstek s určitým pěstitelem a vyžadovat ho i v budoucnu. Za takových podmínek se lze obtížně prosadit s kvalitnějšími výpěstky s vyšší prodejní cenou.
Podle nizozemského marketingového specialisty, který se na inovacích podílí, se novými způsoby balení zvýší atraktivnost a komfort pro zákazníka, prodá se více rostlin, ale je nutné počítat s náklady na tisk obalů.
- bramboříky a bramboříky
Po marketingovém úvodu čekal ve druhé části skleníku široký sortiment S & G a konkurenčních firem, bylo co porovnávat a obdivovat – například série minibramboříků Libreto (6 – 10 cm hrnek), Canto (10 – 12 cm hrnek) nebo série Concerto a Rondo s velkým habitem.
- pěstitelské podmínky
Bramboříky pěstovali po nahrnkování při teplotách 18/16 °C (větrání po překročení 19 °C) a po osmi týdnech při 16/16 °C (ventilace po překročení 17 °C). Stínovali v prvních čtyřech týdnech na úroveň 35 000 lx, pak na 45 000 lx.
Substrát byl složený ze 7 dílů bílé rašeliny, 3 dílů tmavé rašeliny, 2 dílů jílu. Do něj aplikovali 1 kg/m3 PGMixu a 100 g/m3 Radigenu. Hnojení zálivkou aplikovali od čtvrtého týdne po hrnkování (N:K = 2:3 při 2,1 ppm/týden), od osmého týdne (N:K = 1:3 při ppm 1,8/týden). Dvakrát aplikovali zálivku s vápníkem na udržení optimálního pH (6,5).
Součástí přehlídky byly jednoleté pokusy. V prvním, zaměřeném na hnojiva a zdravotní stav srovnávali Osmocote Plus (9:11:18), Universol Orange (16:5:25), KSC (15:5:35) a Flory 2 (15:5:25). V loňském horkém roce se neosvědčilo hnojivo postupně uvolňující živiny, příliš rychle se v této variantě uvolňoval dusík a rostliny měly následně velké listy i růžici. Ve zbývajících třech variantách, u nichž se aplikovala hnojivá zálivka, reagovaly bramboříky lépe na vyšší obsah draslíku – kompaktnějším růstem a subtilnějším habitem. Pro praxi doporučují první 3 – 4 týdny dodávat více dusíku, pak aplikovat více draslíku. Pokus s Bacilus subtilis, aplikovaným na podporu kořenového systému v letošním roce nepotvrdil jeho kladný vliv. Předpokládají, že účinek Bacilus subtilis, který chrání proti fytoftóře, se neprojevil díky počasí, které obecně fytoftóře nepřálo.
- gerbery i pro náš trh?
Ze zájmu navštívili zahradníci i vedlejší skleníkovou loď s novinkou mezi velkokvětými gerberami – sérií Jaguár (osiva je letos poprvé dostatek). Vyniká raností a nepotřebují aplikaci růstových regulátorů. Cílem šlechtění bylo dosažení kulovitého tvaru a nakvetení minimálně tří květů současně. Další výhodou jsou nové unikátní barvy: bílá (srovnatelné odrůdy mají krémový odstín), růžová s bílým lemováním, žlutá (jediná opravdu žlutá bez oranžového odstínu). Šlechtitel zdůraznil, že platí čím více světla, tím více květů a zálivku je třeba provádět přílivem a odlivem pokud možno jen v ranních hodinách, protože květy jsou náchylné na botritidu. Optimální pěstební teplota je 16 – 18 °C. Kvetení začíná v každé části roku po osmi až deseti týdnech od založení kultury. Novinkou je nehybridní minisérie Jaguar Junior, která je ještě o dva týdny ranější než Jaguar.
V areálu byla možnost seznámit se také s prezentacemi významných dodavatelů pro zahradnický sektor (Scotts, Syngenta Agro aj.) a prohlédnout venkovní truhlíky a závěsy se sesazovanými venkovními květinami. Čas se ale už nachýlil a nezbylo než se pustit na cestu domů. Kdo se zúčastnil, zcela jistě odjížděl plný nových dojmů a inspirací.