16.02.2009 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z veletrhu Eima 2008

Na výstaviště severoitalské metropole Bologna se ve dnech 12. až 16. listopadu loňského roku sjely desítky tisíc návštěvníků. V těchto dnech se tam totiž konal již 22. mezinárodní odborný veletrh věnovaný speciální zemědělské a zahradnické technice s názvem Eima International 2008. Ve 20 výstavních halách o celkové ploše 180 tisíc m2 bylo možné shlédnout široký sortiment více něž 20 000 strojů a zařízení z oblasti zemědělské, zahradnické a komunální mechanizace od 1 600 výrobců z celého světa.

Pokusy o snížení energetické náročnosti mechanizace a snižování potřeby ruční práce byly patrné na celém veletrhu. Bylo zajímavé pozorovat snahy výrobců o zvyšování pracovních záběrů u strojů pro chemickou ochranu, o vývoj techniky potřebné pro zpracování odpadního dřeva pro získávání energie a celkově vyšší péči při odstranění negativních vlivů techniky na životní prostředí.

Drcení dřevního odpadu
Výrazný posun byl patrný v konstrukci mechanizačních prostředků určených pro kultivaci půdního povrchu v meziřadí a příkmenném pásu trvalých porostů. Radličkové, talířové i rotační kypřiče uchycené na hydraulicky ovládaném rámu znamenají možnost snadné a rychlé změny šířky pracovního záběru.
Trendy vyjadřující snahu po zlepšení údržby krajiny naznačoval sortiment drtičů-mulčovačů s pracovními ústrojími s horizontální i vertikální osou rotace. Novinku v kategorii těchto stojů s typovým označením TPK 1800 představila firma I.ME.CA. Jedná se o speciálně upravený drtič-mulčovač, který je schopný podrtit réví nebo větve v suchém i čerstvém stavu uložené v meziřadí, do průměru 70 až 90 mm. Výsledkem zásahu jsou velmi jemné částice, ukládané na povrch pozemku, kde podléhají rychlému rozkladu a nahrazují organickou hmotu. Jedná se o nesený typ stroje s pracovním záběrem 1,8 m, který vyžaduje agregaci s traktory o minimálním výkonu motoru 70 až 90 kW. V čelní části je tento stroj vybaven horizontálně uloženým podávacím válcem. Ten zabezpečuje nabírání a posun dřevní hmoty ke druhému ozubenému lámacímu válci, kde je dřevní hmota mechanicky předlámána pohybem proti pevnému protiostří. Proces drcení je pak dokončen masivním rotorem s letmo uchycenými kladívky. Novým konstrukčním prvkem je doplnění rotoru ocelovým sítem (roštem), přes který vypadávají částice dřevní hmoty dané velikostí ok roštu. Účinnější desintegraci napomáhá také doplnění ocelového síta o hřebenová protiostří. V konečném důsledku to znamená, že tyto robustní stroje umožňují dobře podrtit i masivnější dřevní odpad.
Další novinku v kategorii těchto strojů představila firma Braun. Jedná se o nesený mulčovač, který zastupuje trend směřující ke slučování několika operací při jednom průjezdu meziřadím – mulčování travního pokryvu a aplikaci herbicidů v oblasti příkmenného pásu. Pracovní ústrojí mulčovače tvoří dvojice nožových rotorů s vertikální osou rotace. Každý z rotorů je umístěný v samostatném krytu, který je po vnějších stranách vybaven ližinovým hmatačem. Hmatač propojený s hydraulický okruhem zabezpečuje po najetí na překážku vychýlení rotoru. Na rámu mulčovače je navíc uchycena zásobní nádrž propojená hadicemi s dvojicí herbicidních rámů umístěných v zadní části stroje. Srovnatelný typ stroje představila také firma Hermes.

K ochraně a hnojení
Nejnovější trendy v oblasti chemické ochrany trvalých porostů směřují ke zvyšování výkonnosti strojů za současného snížení dávek postřikové kapaliny včetně omezení úletu. Tyto stroje byly představeny v širokém sortimentu nesených a návěsných typů. Společným znakem je zvyšování pracovních záběrů na dva i tři řádky. Zastoupeny byly rovněž rosiče konstrukčně řešené jako adaptéry pro multifunkční portálové nosiče.
V této oblasti stojí za zmínku i nové konstrukční řešení tunelových rosičů, které představila mj. firma Caffini. Rosič s označením Drift Stopper je řešený jako návěsný s objemem zásobní nádrže 600 až 800 l. K nosnému rámu stroje je v zadní části upevněna konzola, na které je zavěšena dvojice tunelových clon v plastovém provedení. Aplikovaný přípravek přiváděný ze zásobní nádrže je rozptylován pomocí trysek umístěných na aplikačním rámu. Ten je uchycený čelně ve vertikální poloze na vnitřní straně clon. Po obvodu jsou clony osazeny vzduchovými tryskami. Proud vzduchu vycházející z trysek plní atomizační funkci a vytváří současně vzduchovou clonu, která zamezuje nežádoucímu úletu kapek do okolního prostředí. Ke zvýšení účinku zásahu je vnitřní plocha clon doplněna o dvojici protilehlých bloků tvořených hliníkovými lamelami nastavenými v šikmém směru k ošetřovanému řádku. Lamely ovlivňují proudění vzduchu uvnitř tunelu a napomáhají zpětnému vržení kapek postřikové kapaliny, které nebyly zachyceny listovou plochou do porostu.
V oblasti konstrukčního řešení rosičů se objevuje i snaha po netradičním umístění ventilátorů. Ty jsou z důvodu jednoduššího řešení pohonu upevněny vpředu s čerpadlem, regulačními ventily a aplikačním rámem. Zásobní nádrž se samostatným kolovým podvozkem je pak samostatně připojena k rámu rosiče.
Efektně i podle designu působily samojízdné typy rosičů, které představila firma Tifone a Crf. Předností strojů této konstrukce je možnost řízení a natáčení všech čtyř kol. Poloměr potřebný k otočení stroje na okraji pozemku se pak pohybuje v závislosti na typu mezi 2,6 a 3,3 m. Tyto stroje jsou vybaveny dieselovými motory o výkonu 45 až 70 kW a zásobní nádrží o objemu 800 až 2000 l. Přetlaková kabina chrání obsluhu při zajištění potřebného komfortu. Stroje se vyznačují řešením axiálního ventilátoru tak, že umožňuje čelní nasávání vzduchu z prostoru mezi ventilátorem a nádrží. Tento systém označovaný jako Eco A.I.R. (Aeroconvention with air Recovery and Inverted suction blower) zamezuje přisávání vzduchu s kapkovým spektrem aplikované látky zezadu.
Vedle tradiční široké nabídky malých rozmetadel hnoje a kompostu byl představen rovněž široký sortiment pneumatických rozmetadel minerálních hnojiv pro řádkovou aplikaci v trvalých porostech. Z konstrukčního hlediska jsou tyto nesené stroje tvořeny zásobníkem na hnojivo, dávkovacím ústrojím, ventilátorem a aplikačními kanály zakončenými rozptylovacími hubicemi. Hnojivo je pomocí dávkovacího ústrojí vyhrnováno do proudu vznikajícího od ventilátoru, který jej unáší do dvojice kanálů po obou stranách rozmetadla. Tvar hubic určuje velikost plochy na níž je hnojivo dávkováno. Předností této varianty je cílená aplikace hnojiv do blízkosti rostlin (keřů, stromů) na rozdíl od plošné aplikace po celém povrchu pozemku. Z výrobců těchto rozmetadel lze uvést např. Cima, Gamberini, Projet aj.

Sklizeň ovoce a zeleniny
V kategorii strojů využívaných při sklizni listové zeleniny zaujaly nové typy návěsných a samojízdných sklízečů zejména od firem Ortomec, De Pietri. Zde je vždy zřejmý trend směřující ke snižování potřeby ruční práce. Pracovní ústrojí sklízečů je tvořeno podřezávacím ústrojím v podobě řezných kotoučů opatřených hroty nebo pasivním případně aktivním nožem. Ústrojí pracují mělce pod půdním povrchem a oddělují jednotlivé rostliny v místě kořenového krčku. Odřezané listy rostlin jsou unášeny šikmo uloženým dopravníkem s lamelami nebo výstupky do horní části sklízeče v níž se nachází třídící stůl, nebo jsou podtlakem vzduchu vnikajícího od ventilátoru nasávány do zásobníku. Stroje určené pro sklizeň hlávkových druhů zeleniny bývají navíc doplněny profilovanými pryžovými dopravníky umožňujícími transport hlávek po šikmé ploše. Z dalších strojů určených např. pro sklizeň plodové zeleniny dominovaly samojízdné sklízeče rajčat od tradičních výrobců Sandei či Guaresi.
Obdobné snižování pracnosti při minimalizaci poškození sklízeného ovoce dokumentoval sortiment strojů využívaných ve sklizňových postupech v ovocnictví. Motorové vyvážecí vozíky pro vyvážení jedné velkoobjemové bedny, všechny kategorie sklízecích plošin stejně jako sklízecí soupravy Plukotrak (Hermes, Pomac, Zucal) potvrzovaly vysokou technickou úroveň výrobců. Firma Cesari představila propracovaný systém vozíků velkoobjemových beden využitelných ve vlakovém systému Pluk train.
Inovační konstrukční řešení byly představeny rovněž v oblasti sklízečů hroznů. Vystavovány byly návěsné i samojízdné typy doplněné o nové typy sklízecích ústrojí včetně systémů pro detekci sloupků opěrné konstrukce. Nejznámější výrobci firmy Pellenc, Ero, Gregoire, New Holland doplňují sklízeče o válcové nebo roštové separátory mechanických nečistot, které napomáhají ke zvyšování čistoty sklizených bobulí.
Letošní ročním veletrhu EIMA Bologna opět potvrdil, že v oblasti mechanizace pro výrobní i okrasné zahradnictví patří k tomu nejlepšímu ve světě. Příští ročník veletrhu se bude konat opět na začátku listopadu v roce 2010.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down