Vzhledově atraktivní kultivary domácích listnatých stromů

Dřeviny jsou nedílnou součástí prostředí, které nás obklopuje. Při volbě vhodného taxonu pro konkrétní lokalitu jsou kromě pěstitelských, ekologických a dalších vlastností zvažovány také kompoziční. Pro naplnění specifických požadavků na vzhled dřevin jsou často používány geograficky nepůvodní druhy a jejich kultivary. Pokud budeme chtít využívat všechny výrazové prostředky v plném rozsahu a dobré kvalitě, nelze se bez introdukovaných dřevin obejít. Přesto kultivary domácích dřevin nabízí často nevyužitý potenciál. Na příkladu domácích listnatých stromů je představena atraktivita jejich kultivarů.

Na úvod vymezení základních pojmů. Původní druhy jsou takové, které v daném území vznikly v průběhu evoluce nebo se do něj z původního areálu dostaly bez činnosti člověka. Přítomnost nepůvodních druhů v území buď zapříčinil člověk, nebo se rozšířily přirozenou cestou z nepůvodního areálu (Pyšek et al. 2008). Kultivar označuje skupinu rostlin, která se od základního druhu a jiných skupin od něj odvozených zřetelně odlišuje v konkrétních, jednotných a stabilních znacích, které si při množení vhodným způsobem zachovává (Brickell 2009).

Kultivary mohou přinášet různorodé nové vlastnosti, například větší plody, menší velikost rostlin či jinou barvu květů. Protože je spektrum kultivarů domácích listnatých stromů rozsáhlé, jen Fagus sylvatica L. jich nabízí několik desítek, byly pro následující výčet a popis vybrány primárně kultivary esteticky atraktivní, výrazněji se vizuálně odlišující od základního druhu, které jsou v nabídce evropských školek.

Acer campestre L. (javor babyka) kultivary Evenly Red a William Caldwel na rozdíl od základního druhu, jehož listy se na podzim zbarvují žlutě, doplní kompozici červeným, respektive oranžovočerveným podzimním zbarvením listů, Red Shine přináší naopak bronzově červenou barvu při rašení listů. Výrazně odlišným tvarem koruny disponují například Nanum s menší kulovitou korunou nebo sloupovitě rostoucí Green Column.

Acer platanoides L. (javor mléč) nabízí mnoho kultivarů. Některé mají odlišný charakter listů, čímž spoluutváří neobvyklý habitus. Například stříhanolisté kultivary Dissectum, Paldiski a Palmatifidum mají jemnější texturu, přičemž první jmenovaný má z uvedených nejpomalejší růst a nejmenší finální velikost. Jiné disponují větší barevnou proměnlivostí během vegetačního období. Kultivar Fairview přechází od purpurové barvy listů při rašení přes bronzově zelenou během vegetace po žlutooranžovou na podzim. Kultivar Deborah raší červeně, během vegetace jsou listy zelené, na podzim se vybarvují podobně jako u základního druhu v odstínech žluté, oranžovožluté až žlutohnědé. Mezi červenolisté kultivary patří například Crimson King, Crimson Sentry, Royal Red a Schwedleri. Celkově světlejší barvu přináší Drummondii díky žlutavě bílému lemu listů nebo Golden Globe se žlutozelenými listy, který je současně charakteristický pomalým růstem a malou, kulovitou až ploše kulovitou korunou. Kromě zmíněného má kulovitý tvar koruny a pomalejší růst také velmi rozšířený Globosum. Ze sloupovitých lze jmenovat například Olmsted a Columnare.

Acer pseudoplatanus L. (javor klen) nabízí v porovnání s předchozím méně možností, přesto se najdou barevně zajímavé kultivary: Atropurpureum má nezvykle od rašení do opadu purpurově zbarvenou rubovou stranu listů, čímž vytváří během vegetace zajímavý kontrast s tmavě zelenou lícovou stranou a působivý je také na podzim v kombinaci se žlutým zbarvením na líci. Leopoldii vyniká listy bělavě a žlutě skvrnitými, při rašení někdy narůžovělými. Brilliantissimum poskytuje atraktivní barevný efekt při rašení listů, kdy přechází od narůžovělé barvy přes žlutooranžovou do světle zelené, kterou si udrží zbytek vegetace. Současně je také zajímavý pomalým růstem, výrazně menší velikostí a téměř kulovitou korunou.

Text a foto Ing. et Ing. Lenka Miksová, ZF MENDELU, Lednice

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 12/2022.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down