Ovocné dřeviny jsou během svého života napadány řadou nejrůznějších živočišných škůdců, více či méně hospodářsky významných. Znalost jejich bionomie je důležitým faktorem efektivní ochrany proti nim. V dnešních moderních systémech integrované ochrany je převládající součástí ochrana chemická. Proti živočišným škůdcům jsou používány stále účinnější, ale pro životní prostředí méně škodlivé přípravky.
Mezi nejvýznamnější škůdce ovocných dřevin patří skupina obalečů, podkopníčků, mery, mšice, pilatky, roztoči a další druhy.
Obaleč jablečný (Cydia pomonella)
Housenky první generace napadají malé plody, které opadávají. Druhá generace způsobuje tzv.červivost plodů a ty jsou pak druhotně napadány monilií. Housenka přezimuje v zámotku v borce, v půdě a ve zbylých trsech trávy. Motýli se líhnou v květnu, samičky kladou jednotlivě vajíčka na malé plůdky. Ke kladení dochází večer, při teplotách nad 16 C a po 8 - 15 dnech (v závislosti na teplotě) se líhnou housenky, které se po krátkém povrchovém žíru zavrtávají dovnitř. Během zhruba čtyř týdnů projdou pěti instary, opouští plod a kuklí se nebo vyhledávají zimní úkryt. Přímá chemická ochrana nastupuje při nálezu dvou a více vajíček na 100 náhodně vybraných plodech. K nejúčinnějším přípravkům patří preparáty na bázi regulátorů vývoje a rozmnožování (IGR), které se aplikují v době maximálního letu motýlů.
Pilatka jablečná (Hoplocampa testudinea)
Housenice způsobují tzv.červivost mladých plodů. Poškozují plod žírem buď na povrchu – typická spirálová korková jizva, nebo se prokousávají k jádřinci a plod později opadává. Přezimující larvy se na jaře kuklí a dospělci se líhnou před květem jabloní. Samička klade vajíčko do stěny číšky květu, larva se líhne asi za týden, svléká se a napadá další plody. Koncem června až začátkem července jsou larvy dospělé, zahrabávají se do půdy a přezimují. Dvě a více vajíček na 100 květech v době opadu květních plátků je signálem pro ošetření, které se provádí na základě sledování vývoje vajíčka. Zásah se provádí v době kdy prosvítají červené oči larev.Je třeba vybírat přípravky, které nejsou toxické pro včely.
Mera hrušňová (Psylla pyricola), mera skvrnitá (Cacopsylla pyri)
Přezimují dospělci, vajíčka kladou brzy na jaře blízko pupenů. Larvy se líhnou od konce března do konce kvetení. Nymfy sají na listech a letorostech, způsobují jejich krnění a usychání. Medovice znehodnocuje plody. Ošetřuje se na začátku líhnutí nymf na konci květu.
Podkopníček spirálový (Leucoptera malifoliella)
Přezimuje jako kukla v bílých zámotcích na kmenech a zespodu větví. První generace motýlků se objevuje během května až června, druhá generace se líhne v červenci až srpnu. Vajíčka jsou kladena na spodní stranu listů, housenky vytvářejí v listech plošné miny - podkopěnky. Dorostlé opouštějí miny a kuklí se na spodní straně listů. Housenky druhé a třetí generace se kuklí k přezimování na kmenech a větvích. Ošetření proti první a druhé generaci se provádí podle náletu motýlků do feromonových lapáků.
Vlnatka krvavá (Eriosoma lanigerum)
Přezimují nymfy v prasklinách borky a na kořenech u paty stromu. V dubnu putují vzhůru a sají na kalusu ran. Vyvíjí se živorodé samičky, které rodí další nymfy. Takto může být 7 – 12 generací do roka. Od května vytváří kolonie pokryté bělavými vlákny na kmenech, větvích a letorostech. Od července se objevují okřídlené samičky, které zajišťují plošné rozšíření. Škodlivost spočívá v tvorbě nádorů a rakovinných ran a deformacích letorostů. Ošetřujeme při výskytu 10 kolonií na 100 letorostů selektivními aficidy.
Mšice jabloňová (Aphis pomi), mšice jitrocelová (Dysaphis plantaginea)
Přezimují vajíčka, v dubnu vylíhlé nymfy sají na vrcholcích letorostů. Během 14 dnů se z nich pak vyvíjí živorodé samičky. Druh má během sezóny až 13 generací. Zdeformované listy zůstávají zelené, kdežto mšice jitrocelová zbarvuje napadené listy od žluté až do červena. K ochraně používáme selektivní přípravky.
Sviluška ovocná (Panonychus ulmi), sviluška chmelová (Tetranychus urticae)
Při výskytu desítek až stovek jedinců na jeden list, dochází k bronzovatění až zasychání listů. Je ovlivňována diferenciace květních pupenů a vyzrávání dřeva. Při přímé chemické ochraně je třeba vybírat přípravky, které jsou tolerantní k dravým roztočům (pokud jsou introdukováni) a u kterých nedošlo k vytvoření rezistence.Ochrana se provádí v období května až srpna podle odebraných kontrolních vzorků (60% výskyt na 50 listech). U svilušky ovocné je velmi důležité předjarní ošetření některým z oleoakaricidů.
Společnost BASF nabízí hned tři produkty, které odpovídají moderním zásadám ochrany rostlin a vyhovují nejpřísnějším toxikologickým a ekologickým požadavkům.
Aficid AZTEC 140 EW (účinná látka triazamate) je moderním přípravkem se systémovým a selektivním účinkem k ochraně proti mšicím a to i těm druhům, které jsou už rezistentní vůči jiným přípravkům. AZTEC je možno používat v sadech celoročně bez omezení, proti vlnatce krvavé v dávce 1 l/ha a proti ostatním druhům mšic v dávce 0,5 l/ha. Přidání smáčedla nebo adjuvantu umožňuje snížení aplikační dávky o 30 a více procent při zachování biologické účinnosti.
CASCADE 5 EC (flufenoxuron) je insekticid a akaricid ze skupiny tzv.regulátorů vývoje a rozmnožování členovců (označovaných jako IGR). Vyznačují se mimořádně dlouhodobým účinkem, výborně působí na nejmladší larvální stupně škůdců, působí sterilačně na vajíčka, ale jen omezeně na dospělce. Přitom jsou velmi šetrné k životnímu prostředí a neomezují necílové druhy a opylovače. CASCADE je registrován k ochraně ovocných dřevin proti sviluškám v koncentraci 0,15 %. Přípravek má rovněž velmi široký záběr na řadu druhů škodlivých motýlů - housenek. Pro dosažení požadované vysoké účinnosti je třeba jej aplikovat včas - nejlépe na nejmladší vývojová stadia, u motýlů v době před vrcholem jejich letu.
Do téže skupiny patří i insekticid NOMOLT 15 SC (teflubenzuron), který je vysoce účinný na nejmladší housenky škodlivých motýlů v sadech (obaleči, podkopníčci, píďalky, bekyně a další). Jako jeden z mála vykazuje vysoký hubící efekt na larvy mery skvrnité. Aplikační dávka je 0,75 – 1,0 l/ha.
Všechny tři přípravky jsou doporučeny pro integrované systémy ochrany trvalých kultur.
V závěru je třeba rovněž připomenout širokospektrý pyrethroid VAZTAK 10 EC (alphacypermethrin), který má rychlý kontaktní a razantní účinek proti řadě škůdců. Je povolen ke konvenční ochraně jádrovin a peckovin v nízké a velmi ekonomické dávce 0,1 – 0,2 l/ha. Hodí se všude tam, kde je třeba rychlý a důsledný zásah. Přípravek není škodlivý pro včely.