Výzkumníci LDF MENDELU pokračují ve francouzském Bibracte v půdně-hydrologickém výzkumu, zprovoznili přeliv

Vědci z Ústavu geologie a pedologie Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity (LDF MENDELU) se po roce a půl vrátili na francouzské archeologické naleziště Bibracte, kde pokračují ve spolupráci s tamějšími kolegy. V současné době je jejich hlavním cílem nastavení managementu k trvale udržitelnému obhospodařování významné  kulturní francouzské lokality Grant Site de France Bibracte, která představuje téměř 900 hektarů lesa v masivu Mount Beuvray.

Vědci v této jedinečné oblasti usilují o zachování lesního komplexu včetně „genia loci“ a jeho adaptaci na probíhající klimatickou změnu při zachování lesnického hospodaření na větší části území. Role odborníků LDF MENDELU spočívá ve vyhodnocení aktuálních půdních a půdně-hydrologických podmínek a jejich následném využití pro tvorbu lesnických managementových opatření.

V rámci červnového pobytu v Bibracte měl tým LDF dva stěžejní úkoly. Vybudování a zprovoznění přelivu s automatickým průtokoměrem na drobném vodním toku v mikropovodí v masivu Mont Beuvray a v rámci schůzky partnerského konsorcia projektu prezentovat výsledky z předcházejícího pedologického průzkumu na dotčeném území, včetně informování o činnosti tří automatických půdních měřících jednotek a meteorologické srážkoměrné stanice nainstalované před rokem.

„Při stavbě přelivu nám zpočátku nepřálo počasí. Postup prací lehce komplikovalo i nedostatečně výkonné čerpadlo, takže jsme tok museli nejprve dočasně odklonit, provést takový menší „bypass“, vybudovat menší vodní nádrž s přelivem, a konečně nad celým tímto vodním dílem postavit bytelné dřevěné zastřešení, které bylo nezbytné pro instalaci telemetrické stanice, respektive ultrazvukového snímače vodní hladiny, a taky abychom zabránili dopadání nečistot na vodní hladinu. Ty by totiž mohly zkreslit výsledky průtoku,“ popsal stavbu přelivu Aleš Bajer.

Thomsonův trojúhelníkový přeliv z třímilimetrového nerezového plechu s vrcholovým úhlem o velikosti 90 stupňů výzkumníci přepravovali do Francie z Brna.

Data odhalí klimatické, půdní a hydrologické podmínky

Nyní již přijímají data, která jsou pravidelně jedenkrát denně odesílána na cloudové úložitě  Ústavu geologie a pedologie. Pracovníci díky tomu mohou sledovat změny v průtocích daného mikropovodí.

Tato data, spolu s těmi, které vědci přijímají již déle než rok z nainstalovaných stanic měřících kontinuálně půdní teplotu a vlhkost ve čtyřech půdních hloubkách, a daty ze srážkoměrné meteorologické stanice jim poskytnou ucelený obrázek o klimatických, půdních a hydrologických podmínkách území lesního masivu Bibracte.  

„Data ze srážkoměrné meteorologické stanice nám již poskytla zajímavé informace o množství a rozložení srážek na daném území. Konkrétně za kalendářní rok 2023 spadlo téměř 1 600 milimetrů srážek, a dokonce v období od 25. června 2023 do 24. června 2024, kdy v letošním roce bylo srážkově velmi bohaté zimní a jarní období, roční srážky dosahují téměř 2 000 milimetrů, což pro představu znamená více než trojnásobné průměrné srážky v porovnání s územím Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny,“ upřesnil získaná data Bajer.

Stavba přelivu na francouzském archeologickém nalezišti Bibracte je součástí druhé etapy projektu: Un laboratoire d’expérimentation forestière sur le site classé du Mont Beuvray „Laboratoire forestier du Mont Beuvray, phase 2 (2024–2026).

Zdroj: LDF MENDELU*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down