12.06.2017 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výzkum in vitro množení rybízu

Cílem předkládané práce je seznámit ovocnářskou veřejnost s možnostmi množení genotypů rybízu v in vitro kultuře. Jako modelové druhy byly zvoleny rybíz skalní R. petraeum (genotyp 1) a kříženec rybízu červeného R. rubrum a rybízu skalního R. petraeum (genotyp 2). Oba genotypy byly po sterilizaci zavedeny do podmínek in vitro kultury.

U genotypu 1 na MS médiu s nižší použitou koncentrací BAP 1 mg/l byl dosažen nejvyšší koeficient množení 2,2. Naopak na WPM médiu se stejným fytohormonem nedocházelo u použitých genotypů téměř k vůbec žádnému množení. Dosažené výsledky ukazují, že rybíz lze experimentálně množit v in vitro kultuře. Multiplikační koeficient je postačující pro udržení a záchranu jedinců rybízu skalního z populací ohrožených na trvalém stanovišti, není ale dostatečně vysoký pro ekonomicky efektivní komerční množení odrůd rybízu.

Text a foto

Ing. Jiří Sedlák, Ph.D., Ing. František Paprštein, CSc., Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy s. r. o.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 6/2017

Poděkování

Výzkum byl financován z projektu 7F14122 Conservation and breeding potential of native fruits in the Czech Republic and Norway. Výsledek byl vytvořen za finanční podpory MŠMT v rámci programu NPU I, projekt LO1608 „Výzkumné ovocnářské centrum“.

 

Článek byl odborně recenzován.

Použitá literatura je k dispozici u autorů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down