22.04.2022 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývoj květnatých luk v Květné zahradě v Kroměříži

Květnaté louky jsou dnes pro svou dynamiku a vizuální atraktivitu velmi žádaným prvkem záměrných kompozic. Nalézají své místo jak ve veřejné zeleni, tak v historických zahradách a parcích, do kterých kromě své proměnlivosti přinášejí i život v podobě drobných živočichů či hmyzu. Příspěvek shrne dosavadní zjištění ze šestiletého sledování vývoje společenstev květnatých luk (2016–2021) založených v rámci projektu obnovy Květné zahrady v Kroměříži v roce 2014.

Květnaté louky vnášejí do Květné zahrady výraznou proměnlivost v průběhu roku, která je pro barokní zahradu spíše nečekaným atributem. Jejich atraktivita je na vrcholu na přelomu května a června, kdy čerstvě vysazené letničky ještě neposkytují plný estetický účinek a cibuloviny v Holandské zahradě i ovocné stromy jsou již odkvetlé. V tomto „přechodovém“ období jsou louky schopné naplnit očekávání návštěvníků vyplývající z názvu zahrady. I z tohoto důvodu je důležité management ploch, především dobu seče a její výšku, přizpůsobit potřebám kvetoucím dvouděložných bylin. Zkušenost z Květné zahrady ukazuje, že i jednorázová změna managementu může mít výrazný vliv na bohatost kvetení v následujících letech. Dá se předpokládat, že v delším časovém horizontu by se pokryvnost trav a bylin v nově založených loukách ustálila na podobných hodnotách jako u srovnávací plochy. Nicméně změna managementu v roce 2019 podle všeho tento proces výrazně urychlila. I v daném stavu lze tyto louky označit za velmi atraktivní část zahradní kompozice. Výsevem druhově bohaté směsi byly do porostů v zahradě vneseny druhy jako šalvěj (Salvia pratensis), chrpa (Centaurea jacea), chrastavec (Knautia arvensis), štírovník (Lotus corniculatus), které se zde dříve vyskytovaly pouze sporadicky a v nově založených plochách dobře prosperují.

Zkušenosti s vývojem plochy v Edukační zahradě ukazují, že na menší ploše (kolem 20 m2) je při vhodném managementu sečení možné udržet velmi vysokou pokryvnost dvouděložných kvetoucích bylin (90 %) po relativně dlouhou dobu (sedm let). To mimo jiné ukazuje na smysluplnost a udržitelnost konceptu malých květnatých luk např. v rodinných zahradách.*

Text a foto Ing. Michaela Letá, Metodické centrum zahradní kultury v Kroměříži

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 4/2022 s tématem měsíce Realizace a údržba zeleně.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down