Dnes již nikdo nepochybuje o tom, že základním předpokladem úspěšného pěstování plodin a to i oblastech a v obdobích, kdy převládá nedostatek srážek, je používání vhodného závlahového zařízení při dostupnosti vydatného vodního zdroje.
Klimatické oblasti ČR jsou charakterizovány nerovnoměrným rozdělením přirozených srážek v čase a místě. Z této skutečnosti vyplývá i nepravidelná, nahodilá potřeba zavlažování.
V období, kdy nedostatek srážek způsobuje vláhový deficit plodin, dochází k omezování základních růstových a vývojových procesů a v konečném důsledku to vede k poklesu výnosu. Komplikovanějším stavem pro závlahu je skutečnost, že vláhová potřeba jednotlivých plodin je rozdílná a v průběhu vegetačního období se mění.
Pro docílení požadované účinnosti dodávání závlahové vody je rozhodující stanovit správný termín zavlažování a vhodnou velikost závlahové vody. Termín zavlažování je určen okamžikem, kdy vláhové deficity plodin nebo půdní vlhkosti dosáhnou hodnoty, které vyžadují dodání závlahové vody. Stanoví se bilance vláhové potřeby plodiny a výskytem srážek v reálném čase.
Velikost závlahové dávky závisí nejen na výši vláhového deficitu, ale i na fyzikálních a hydropedologických vlastnostech zavlažovaného půdního profilu. Doporučuje se stanovit základní půdní hydrolimity – polní vodní kapacitu a bod vadnutí, které vymezují hranici využitelné zásoby půdní vláhy a umožňují stanovit spodní mez přípustné půdní vlhkosti v aktivní hloubce provlažování.
Hloubka provlažování a tím i velikost závlahové dávky se mění podle růstu a vývoje kořenového systému zavlažované plodiny. Při nerespektování půdní vlhkosti se snižuje účinnost zavlažování a zhoršují se půdní vlastnosti.
Při závlaze zeleniny se doporučuje volit závlahový režim s větším počtem závlahových dávek o malém objemu. Během vegetace je účelné sledovat výskyt srážek a v režimu zavlažování provádět potřebné korekce (omezení závlah) tak, aby nebyla dodávána neúčinná, ztrátová závlahová voda. Provoz závlah se řídí určitými vodohospodářskými parametry:
maximální povolený odběr vody zavlažovacím zařízením (l/s) závisí především na světlosti podzemního potrubního řádu
na tlaku na hydrantu v místě napojení zavlažovacího zařízení.