Využití genetiky v praxi podpoří nová Meziresortní rada pro genetiku a genomiku

Ještě letos založí ministerstva zdravotnictví a zemědělství Meziresortní radu pro genetiku a genomiku. Jejím účelem bude koordinovat a podporovat výzkum a vývoj ve vědních oblastech, které mají zásadní dopad na zdravotní stav obyvatelstva a udržitelnost zemědělské produkce. Materiál s návrhem na založení Rady projednala vláda.

V rámci Rady budou fungovat dvě pracovní skupiny složené z odborníků z lékařských a zemědělských ústavů, univerzit a vědeckých institucí. Jedna pracovní skupina se bude věnovat lékařské genetice, genomice a bioetice, druhá skupina se zaměří na genetiku a genomiku zemědělských plodin,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Genetika a genomika mají v lékařství stále důležitější roli, zejména v diagnostice dědičných onemocnění, imunologii, léčbě onkologických onemocnění a prevenci infekčních onemocnění. Tyto metody jsou klíčové pro zavádění metod takzvané personalizované medicíny,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Meziresortní rada pro genetiky a genomiku bude platformou, která umožní efektivní spolupráci na celostátní úrovni a současně podpoří začlenění České republiky do mezinárodních aktivit v oblasti lékařské genomiky.

Pro zkvalitnění diagnostiky a léčby geneticky podmíněných onemocnění bude přínosná koordinace pracovišť na celostátní úrovni, metodická spolupráce genetických laboratoří působících v různých oblastech genetiky. V zemědělství tyto metody urychlují šlechtění nových generací plodin se stabilním výnosem, přizpůsobených změně klimatu, odolných vůči chorobám a škůdcům a obsahujících zdraví prospěšné látky. Genomické metody jsou nezastupitelné při šlechtění hospodářských zvířat, kde umožňují získat zdravé populace s vysokou užitkovostí a s malým dopadem chovu na životní prostředí. Využití těchto metod zajistí udržitelnou produkci dostatečného množství kvalitních potravin prospěšných lidskému zdraví.

Úzká spolupráce urychlí proces zavádění do praxe

Pracovní skupiny budou spolupracovat s akademickými a komerčními partnery, aby zajistily, že výsledky výzkumu a nové technologie budou rychle a bezpečně zaváděny do praxe a zemědělství. Rada bude o pokroku a výsledcích své činnosti pravidelně informovat vládu ČR.

„Od činnosti Rady si slibujeme koordinaci dalšího rozvoje klíčových vědních oborů a zejména využití jejich poznatků pro zlepšení zdraví občanů a zajištění udržitelné produkce kvalitních potravin,“ uvedl ministr Výborný.

Jedním z klíčových cílů Rady bude letos připravit Národní strategii pro oblast genetiky a genomiky, která naváže na další strategie, jako je například Národní strategie pro vzácná onemocnění nebo Národní onkologický program ČR. Vznik a činnost Meziresortní rady pro genetiku a genomiku nebude vyžadovat žádný příspěvek ze státního rozpočtu.

Genetika je věda zabývající se dědičností. Zkoumá zákonitosti přenosu genů na další generace a vznik dědičných znaků. Genetika zasahuje téměř do všech oblastí medicíny. Genetické predispozice ovlivňují vznik velkého počtu (tisíců) různých lidských onemocnění, z nichž mnoho je dosud nevyléčitelných.

Genomika je obor genetiky, který se zabývá studiem dědičné informace organismů, především získáváním sekvencí jejich DNA a identifikací genů odpovědných za vlastnosti organismu. Zároveň umožňuje šlechtitelům hospodářských zvířat a plodin dosáhnout požadovaných změn u šlechtěných populací.*

Zdroj: MZe

Úvodní ilustrační foto: Daniela Urešová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down