V minulém čísle jsme se věnovali alternativní metodě v ochraně rybízu proti nesytce rybízové pomocí metody dezorientace samců založené na celoplošné aplikaci syntetického samičího feromonu nesytky rybízové ve formě speciálních odparníků. V druhém díle příspěvku se zaměříme na metodu hromadného vychytávaní samců nesytky rybízové.
Metoda hromadného vychytávání
Materiál a metodika
Pokusná lokalita
Metoda hromadného vychytávání samců do feromonových lapáků (mass trapping) byla testována na dvou různě velkých lokalitách s různým počátečním poškozením výhonů.
První lokalita s výsadbou černého rybízu (A – Drahoraz – Silnice; 1,6 ha; ´Ben Hope´; rok výsadby 2005; spon 4 x 0,4 m) byla před zahájením pokusu napadena z 3 %. Na druhé pokusné lokalitě (B – Chloumky; 4 ha; ´Titania´, rok výsadby 1999; spon 4,3 x 0,7 m) dosáhlo počáteční napadení 19,25 % poškozených výhonů. Na kontrolní neošetřované ploše v Ostroměři (4 ha; ´Titania´ rok výsadby 2002; spon 4,0 x 0,4 m) bylo napadeno 36 % výhonů rybízu. Výsadby byly záměrně umístěny v dostatečné vzdálenosti mezi sebou i od ostatních rybízových plantáží, aby nedocházelo k vzájemnému přeletu motýlů.
Feromonové lapáky a odparníky
Vychytávání bylo prováděno pomocí lapáků na bázi sexuálního feromonu v počtu šesti kusů na hektar. Na lokalitě A byl v roce 2008 a 2009 použit typ delta (zelená barva) – 10 kusů (Propher, Březová), v roce 2010 typ funnel. Na lokalitě B byl po celou dobu pokusu instalován typ funnel (zelená stříška, žlutý reflektor a bílý kolektor) – 24 kusů (Biola, Chelčice). Účinnou látkou byla směs feromonů (E,Z)-2,13-octadecadienyl acetát a (Z)-13-octadecenyl acetát (Plant Research International, Wageningen, Holandsko). Nosičem této směsi jsou gumové kapsle, které nebyly během vegetace vyměňovány.
Aplikace, dávkování
Lapáky byly instalovány v druhé polovině května, před dosažením SET0,0(h) = 4000 °C, zavěšením na dřevěný či kovový kolík zatlučený do půdy v řadě mezi keři tak, aby byl lapák umístěn ve výšce vrcholků keřů. Rozmístění lapáků bylo rovnoměrné, v minimální vzdálenosti 50 metrů od sebe. Při použití lapáku typu delta se lepové vložky vyměňovaly v pravidelných 14 denních intervalech nebo po znečištění lepové desky zbytky těl ulovených motýlů. Kontroly probíhaly 1x týdně.
Hodnocení účinnosti
Účinnost tohoto způsobu ochrany byla hodnocena v zimních měsících na základě počtu poškozených výhonů housenkou nesytky rybízové. Na větší výsadbě (Chloumky) a v kontrole bylo kontrolováno 4 x 100 výhonů a na menší výsadbě (Drahoraz) 4 x 50 výhonů.
Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 12/2011.
Text a foto Ing. Jana Ouředníčková, Ph.D., VŠÚO Holovousy, s. r. o