Během poklidných prázdninových dnů, panoval na pozemcích Ústavu ovocnictví Zahradnické fakulty v Lednici čilý pracovní ruch. Důvodem tohoto shonu byla příprava výstavy plodů meruněk, broskvoní a nektarinek z genofondových a sbírkových kolekcí ústavu. Nedílnou součástí akce bylo také představení některých výsledků vlastního šlechtitelského programu meruněk.
Na počátku srpna bylo v prostorách Zahradnické fakulty široké odborné i laické veřejnosti představeno celkem 85 odrůd meruněk z genofondové kolekce, 30 odrůd broskvoní a nektarinek a 18 odrůd a perspektivních hybridů z domácího šlechtitelského programu. Firma Seva-Flora, s. r.o, Valtice prezentovala své čtyři perspektivní hybridy (VAI-70/06, VAI-60/00, 'Anežka' a 'Nora') a dvě již registrované odrůdy meruněk 'Jitka' a 'Radka'. Návštěvníci výstavy mohli také shlédnout plody některých odrůd raných slivoní a interspecifických hybridů (mezidruhových kříženců). Hlavním cílem akce byla propagace meruněk a broskvoní s účelem zaujmout a nadchnout pěstitele těchto teplomilných peckovin zejména z řad velkoproducentů, ale i drobných pěstitelů, existující širokou odrůdovou škálou těchto ovocných druhů a tím podpořit rozvoj stagnujících ploch výsadeb meruněk a broskvoní v Jihomoravském kraji. Výstava plodů meruněk a broskvoní probíhá na Ústavu ovocnictví téměř každoročně, zejména pak v letech pro dané ovocné druhy příznivých.
Nelehký úkol pro pořadatele
Kdo již někdy pořádal výstavu přírodních produktů, jistě potvrdí, že jde o věc nelehkou. Prezentace plodů s tak obtížnou uchovatelností (skladovatelností), jakou mají právě měkké plody meruněk a broskvoní, je však úkol z nejobtížnějších. První odrůdy meruněk dozrávaly již koncem června (např. 'Aurora', 'Gvardějskij', 'Zorkij', 'Beliana'), tedy více než měsíc před pořádáním výstavy. Hned po nich zrály broskvoně (odrůdy 'Maycrest', 'Rich May', 'Sunbrite', 'Ruby Prince' atd.) a poslední odrůdy byly sklizeny den před pořádáním výstavy (z meruněk např.: 'Sulmona', 'Re Umberto', 'Curtis', 'Héléna du Roussillon'; z broskvoní pak např.: 'Belmondo', 'Queen Lady', 'Top Lady', 'Golo'). Dostupných možností, jak prodloužit uchovatelnost těchto plodů mnoho není a protože, žádný pěstitel nezačne pěstovat nic, co sám nepokládá za kvalitní, jak po stránce produkční, zdravotní tak i kvalitativní, nebyly plody meruněk pro případnou možnost degustačního srovnání chemicky ošetřeny. Taktéž výstava nezralých a nevybarvených plodů by pravděpodobně nebyla tím pravým impulsem k rozšíření pěstitelských ploch.
Vstup na výstavu byl volný, a tak nebylo možné přesněji zaznamenat počet návštěvníků. Dle našeho odhadu výstavu shlédlo přibližně 90 zájemců. Z odborné veřejnosti zájem o akci projevili zakladatel šlechtitelského programu meruněk na ZF v Lednici Prof. Ing. Zdeněk Vachůn, DrSc., šlechtitel firmy Seva-Flora, s. r.o. Ing. Radek Peňáz , předseda školkařského svazu Ing. Václav Koběluš, pěstitel ze společnosti Agrosad Jaroslav Pálka, Bc., pěstitel firmy Pomona Ivo Pokorný , Prof. Ing. Karel Kopec, DrSc. a další. Výstavu rovněž navštívili zahraniční účastníci mezinárodního sympózia EUFRIN, který byl pořádán VŠÚO Holovousy (Slovensko, Bělorusko, Bulharsko, Srbsko, Polsko).
Zajímavé odrůdy
Z mezidruhových kříženců (hybridů) mohli návštěvníci shlédnout například 'Fertility', tzv. černou meruňku M 46 (A.vulgaris Lam. x P. cerasifera Ehrh.) nebo křížence mezi P.brigantiaca Vill. A.vulgaris Lam. cv. 'Olimp'.
Zajímavý je také pozdní kříženec odrůd 'Bergeron' 'Rouges de Rivesaltes' vyšlechtěný na pracovišti INRA (Francie) 'Héléna du Roussillon®' dozrávající až 20 dnů po odrůdě Velkopavlovická (VP). Plody jsou elipsovitého až vejčitého tvaru, souměrné, středně velké až větší dosahující průměrné hmotnosti okolo 50 – 60 g. Základní barva je oranžová překrytá výrazným celistvým líčkem. Barva dužniny je oranžová, odlučitelnost pecky je střední. Ochmýření slupky je slabé. Plody jsou vysoce atraktivní, výborných kvalitativních a chuťových parametrů. Jádro je hořké. Afinita při roubování je horší. Odrůda se běžně množí v západní Evropě.
K vidění byla i raná žlutomasá odrůda broskvoně ‘Ruby Prince’ se středně velkými plody kulovitého tvaru a sametově ojíněnou pokožkou. Základní barva plodu je žlutá, bordově červené líčko překrývá téměř celý povrch plodu. Pecka částečně oddělitelná od dužniny, doba zrání začátkem srpna. Velmi dobrá, harmonická chuť a atraktivní vzhled plodů.
Zmínku zaslouží i 'Belmondo' – odrůda broskvoně typu 'Peento'. Tato bělomasá broskev dozrává ve stejnou dobu s odrůdou 'Redhaven' nebo o několik dní dříve. Plody jsou malé, tvaru zploštělého, slabě souměrné. Slupka je jemná, líčko kryje 3/4 povrchu plodu. Barva dužniny je bílá, chuť velmi dobrá, harmonická, konzistence měkká, dužnina se ne zcela odděluje od pecky, je silně šťavnatá. Využívána zejména v asijských zemích a v západní Evropě.
V příštím roce plánujeme uspořádání výstavy spolu s okruhem přednášek zaměřených na pěstování teplomilných peckovin. Pevně doufáme, že zájem o akci bude podobný jako v roce letošním.
Tento text prosím do rámečku zvlášť (snad se vejde):
Rozdělení odrůd meruněk podle doby zralosti k době zrání odrůdy Velkopavlovická (VP):
1) velmi rané (zrající více než 15 dní před VP)
'Aurora', 'Zorkij', 'Beliana', 'Gvardějskij', 'Tyrinthos', 'Radka', 'Leskora', 'Ledana', 'Lejara'
2) rané (zrající více jako 5 dní před VP)
'Orangered®', ','Tomcot®', 'Stark Early Orange' 31 a 116, 'Goldbar®', 'Goldstrike®', 'Melitopolskij', 'May Chuang Sin', C4R8T22, 'Karola', 'Jitka', 'Veselka', 'Vesna', 'Velita', 'Lejuna', 'Lefreda', 'Lenova', 'Lemeda', LE-4725, LE-1075, LE-6145, LE-6283
3) středně rané (zrající max. 5 dní před a po VP)
před VP: 'Harcot', 'Harojoy™', 'Harostar™', 'Rouge de Fournes', 'Goldrich', 'Legolda', 'Lerosa', 'Palava', 'Marlen', 'Kompakta', 'Lebela','Vemina', 'Naděžda', 'Čačansko Zlato', 'Hatif Colomer', 'Wenatche', 'Chuan Sin', LE-3709, LE-2918
po VP: 'Darina', 'Svatava', 'Kráska', 'Veecot', 'Vestar', 'Hargrand', 'Goldcot', 'Šalah', 'Dacia', 'Vognik', 'Amos', 'Krupnoplodá', 'Krasnosčokij' 'Nikitskij', 'Stark Early Orange' 40 a 44, 'Moniqui', LE-3220, LE-3024
4) pozdní (zrající 6 a více dnů po VP)
'Laycot', 'Bobcot', 'Roxana', 'Bergeron', 'Bergarouge', 'Bergerac', 'Marculesti', 'Harogem', 'Harlayne', 'Harval', 'Harglow', 'Vesprima', 'Velbora', 'Vegama', 'Leala', 'Minaret', 'Don Giovanni'
5) velmi pozdní (zrající 15 a více dnů po VP)
'Fantasme', 'Sulmona', 'Callatis', 'Re Umberto', 'Tilton', 'Curtis', 'Heléne du Roussilon', 'Vivagold'
6) extrémně pozdně zrající odrůda 'Kečpšar' (poslední dekáda září)
Rozdělení odrůd broskvoní a nektarinek podle doby zralosti k době zrání odrůdy Redhaven (RH):
1) velmi rané (zrající 20 dnů před RH)
'Maycrest', 'Alexandra', 'Rich May'
2) rané (zrající více než 7 dnů před RH)
'Royal Glory', 'Alix', 'Earliglo', 'Spring Lady', 'Favorita Morettini 3', 'Firebrite' (nek.), 'Nerine', 'Crimson Gold', 'Red Robin', 'Harmony', 'Super Queen', 'Ruby Prince', 'Frand,
3) středně rané (zrající 6 dní před a po RH)
'Earliglo', 'Queen Lady', Flavortop' (nek.), 'Harbrite', 'Belmondo' (sendvičový typ - Peento), 'Reliance', 'June Star', 'Spring Perfect', 'Velvet', 'Snow Queen' (nek.), 'Sentry', 'Golo'
4) pozdní (zrající více jako 6 dní po RH)
'Catharina', 'Brunila', 'Harko' (nek.), 'Krasava', 'Radosť', 'Regina', 'Iskra', 'Nectared 4' (nek.), 'Flamingo'
5) velmi pozdní (zrající více jako 20 dní po RH)
'Symphonie', 'Suncrest', 'Harrow Beauty', 'Top Lady'