25.07.2022 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výskyty vrtule ořechové na optických lapácích

Od 27. týdne byla detekována první imaga vrtule ořechové. Potvrzené výskyty jsou v okresech Litoměřice, Znojmo a Brno-město. Při očekávané vlně teplého počasí dojde k postupnému přibývání dalších výskytů především na jižní a střední Moravě, kde se již tento invazní škůdce vyskytuje běžně. V Čechách je výskyt vrtule ořechové lokální, ale rok od roku dochází k postupnému přibývání lokalit s potvrzenými výskyty i zde.

Inspektoři ÚKZÚZ se zaměřují od července na monitoring imag vrtule ořechové. Sledování se provádí pomocí vyvěšených žlutých lepových desek do osluněné a olistěné části koruny stromu. Nevhodné je vyvěšování lepových desek na spodní větve stromu.
Vrtule ořechová (Rhagoletis completa) je nepůvodní škůdce ořešáků, který byl poprvé potvrzen na našem území v roce 2017. Dospělci se líhnou od července. Následně dochází k páření. Samička klade vajíčka pod slupku plodu. Poté dochází k líhnutí larev. Larvy se vyvíjí v oplodí ořechu, vývoj trvá 2–5 týdnů, pak plod opouští a kuklí se v půdě. Přezimuje ve vývojovém stadiu puparia pod napadenými stromy, které může někdy setrvat v diapauze i více než dva roky.
Vrtule ořechová škodí na ořešácích. Oplodí plodu, kde lze nejprve sledovat vpichy po kladení vajíček, postupně hnědne až černá. Z vajíček se líhnou larvy, které dále oplodí poškozují. Napadené oplodí měkne a zahnívá. Oplodí lze špatně odloupnout. Pokud dojde k časnému napadení, mohou se plody scvrknout, měknout, případně předčasně opadávat ze stromu. U silného napadení dochází poškození velké části úrody.
K přímé ochraně lze využít žluté lepové desky, které pomohou částečně redukovat počty jedinců. U zachycených samiček nedojde k vykladení vajíček. Z preventivních metod lze využít sběr a otrhávání napadených ořechů s larvami. Následně napadené ořechy zlikvidovat nejlépe spálením. Tím zredukujeme populaci v dalším roce. K chemickému ošetření lze použít registrované přípravky proti vrtuli ořechové s účinnou látkou acetamiprid nebo přípravky na bázi pyrethroidů.
Mapu výskytu s aktuální situací je možné najít na Rostlinolékařském portálu pod záložkou u vrtule ořechové.*

Zdroj: ÚKZÚZ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down