ÚKZÚZ upozorňuje na nutnost regulace hrabošů i přesto, že jejich početnost v březnu mírně poklesla. Snížení prahu škodlivosti na 50 AVN/ha znamená, že riziko ohrožení porostů se fakticky zvýšilo.
Výsledky březnového monitoringu Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského ukázaly, že početnost hraboše polního sice v porovnání s únorem klesla z 351 na 268 aktivních východů z nor na hektar (AVN/ha), ale riziko poškození porostů se kvůli přísnějšímu prahu škodlivosti ve skutečnosti zvýšilo.
Po přepočtu na nový jednotný práh 50 AVN/ha, který platí od 1. března pro všechny plodiny, odpovídá aktuální celorepublikový průměr 5,4násobku prahu škodlivosti.
Silné výskyty ve všech krajích
V březnu inspektoři ÚKZÚZ provedli přibližně 830 pozorování výskytu hrabošů na jednoletých i víceletých kulturách. Téměř 40 % z nich proběhlo na trvalých travních porostech, v sadech a krmných plodinách, kde průměrná hodnota dosáhla 519 AVN/ha, tedy 10,3násobku nového prahu škodlivosti.
Ani ozimé plodiny nejsou bez rizika – průměrně se zde vyskytovalo 130 AVN/ha, což představuje 2,6násobek škodlivého prahu.
Extrémní lokality: i více než 5 000 nor na hektar
Lokálně byly zjištěny extrémní výskyty, přesahující 5 000 AVN/ha – tedy až 100násobek prahu škodlivosti. Nejvážnější situace panuje například v porostech vojtěšky na Litoměřicku, Teplicku a Znojemsku.
Vysoké četnosti byly zaznamenány i na řepce na Chomutovsku a Rakovnicku.
Doporučení: rodenticidy a nepodceňovat kontrolu
Na lokalitách s výskytem nadprahových hodnot se doporučuje aplikace rodenticidů do nor v základní dávce 2 kg/ha. Zásadní je také pravidelné monitorování, zejména na navazujících pozemcích, kde může dojít k rychlému přesunu populace.
Je patrné, že zemědělci na situaci reagují. Od začátku roku 2025 bylo nahlášeno ošetření cca 20 200 ha orné půdy – přičemž mezi únorem a březnem se počet hlášení zpětinásobil.
Nejvíce zásahů probíhá tradičně v krajích s pravidelnými výskyty škod – Středočeském, Olomouckém, Jihomoravském a Ústeckém. Nově přibývají i hlášení z Jihočeského kraje.
Aplikace přípravku musí být nahlášena ÚKZÚZ nejpozději 3 dny před jejím zahájením.
Zdroj: Rostlinolékařský portál
Úvodníilustrační foto: archiv redakce