VÚKOZ se zapojil do fytosanitárního výzkumu PHYTO-GARD

Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i., (VÚKOZ) se zapojil do projektu PHYTO-GARD Phytophthora in public gardens: understanding pathways and mitigating risk, v rámci sítě mezinárodní spolupráce fytosanitárního výzkumu v Evropě EUPHRESCO. Tématem je: Phytophthora ve veřejných zahradách: porozumění původu, cestám šíření a zmírnění rizik.

Významné veřejné zahrady a parky soustřeďují rozsáhlé, pestré a velmi cenné sbírky rostlin nashromážděné z nejrůznějších koutů světa, které jsou stále doplňovány a obměňovány. Lokální soustředění této neobvyklé a neobvykle vysoké diverzity rostlin výrazně zvyšuje riziko zavlečení a zdomácnění nových nebezpečných patogenů rodu Phytophthora, které se spolu s okrasným rostlinným materiálem šíří jako jeho kontaminace. Zavlečení taxonů těchto patogenů z různých částí světa rovněž představuje značné riziko z hlediska jejich hybridizace a vzniku nových taxonů s potenciálně značným škodlivým potenciálem. Zahrady a parky lze proto považovat za „rezervoár“ druhové rozmanitosti těchto patogenů s rizikem jejich dalšího šíření do přirozených ekosystémů. Zahrady a obecněji sbírky rostlin s rozmanitými druhy rostlin různého původu jsou tak ideálními místy pro studium společenstev fytopatogenních oomycetů, zachycení exotických druhů a zkoumání jejich hostitelských spekter a patosystémů. V těchto ohledech mohou být zahrady považovány za ideální „hlídací“ místa v systémech monitorování a fytosanitárního dohledu.

Projekt má několik cílů: 1) identifikovat nejrozšířenější druhy Phytophthora ve veřejných zahradách a zhodnotit potenciální riziko pro sbírky rostlin v zahradách; 2) pochopit cesty introdukce a vyhodnotit rizika zavlečení druhů rodu Phytophthora do veřejných zahrad prostřednictvím příchozího sadebního materiálu; 3) vylepšit stávající metodu metabarcodingu zkoumáním nových molekulární technologií pro lepší rozlišení druhů; 4) zvyšování povědomí o riziku zavlékání patogenů rodu Phytophthora u manažerů zahrad a dodavatelů zásobních rostlin, v zahradnických a vědeckých komunitách.

Projektu se účastní Odbor biologických rizik ve spolupráci s Dendrologickou zahradou a Průhonickým parkem. Doba trvání projektu je od 30. 5. 2023 do 30. 05. 2025

Zdroj: VÚKOZ*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down