29.04.2023 | 03:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vstupenku do Botanické zahrady v Liberci si bude možné koupit i přes internet

Zavedení komentovaných prohlídek, zateplení pavilonů i administrativní budovy či obnovení bufetu patří mezi plány ředitele Botanické zahrady Liberec Václava Lenka pro nejbližší roky. V čele nejstarší botanické zahrady v zemi je od ledna letošního roku. Pro návštěvníky zatím nejviditelnější novinkou po jeho nástupu je, že o dění v zahradě se dozvídají i prostřednictvím sociálních sítí. V brzké době si budou moci přes internet začít kupovat i vstupenky do zahrady, dosud si je mohou pořídit jen na pokladně u vstupu.

"Chtěli bychom, aby to bylo funkční od 1. června," řekl Lenk. Současně s tím by podle něj chtěli začít nabízet celoroční vstupenku, kterou zahrada v nabídce dosud také nemá. Podle Lenka jednají navíc se sousední zoo o vytvoření společné vstupenky.

Liberecká botanická zahrada vznikla v roce 1895, loni ji navštívilo přes 62.500 lidí. Ve sbírkách má přes 8000 exotických rostlin a pyšní se několika unikáty. Patří k nim například pět nejstarších kamélií v Evropě či největší průřez zkamenělým kmenem, který se kdy v Česku našel. Lákadlem je také nejstarší veřejné akvárium v zemi, které vzniklo před více než 60 lety.

Nového ředitele má zahrada po více než 30 letech, před ním ji vedl Miloslav Studnička. V expozicích nový ředitel zásadní změny nechystá. "Nečekejte, že bychom tady něco úplně zrušili. Že najednou přijdete do skleníku a všechno bude jinak. Protože v tomto směru si myslím, že sbírky mají svůj smysl, mají svou logiku a koncepci," řekl Lenk. Jiné to je podle něj po technické stránce. "Administrativní budova ani skleníky nám nemládnou, takže je budeme muset postupně řešit," uvedl. Lenk předpokládá, že v dalších letech bude nutné investovat jen do zateplení skleníků a administrativní budovy přes deset milionů korun.

Rozšířit chce i škálu nabízených služeb. Mezi to patří zavedení komentovaných nebo nočních prohlídek. První byla v březnu, kdy vykvetl raritní žlutokap. Další ale budou zatím jen ojediněle. "Kapacitně to zatím nezvládneme. V tuto chvíli řeším navýšení počtu zahradníků," uvedl Lenk. Potřebuje sehnat alespoň dva do hlavní části sezony, což je léto. V minulých dobách v botanické zahradě pracovalo až 14 zahradníků, nyní jich je osm. Sehnat zahradníka není podle Lenka nic jednoduchého. "Vzhledem k tomu, že se pohybujeme v tabulkových platech, a ta práce je dost odborná," dodal.

Prohlídku zahrady by v následujících měsících mělo zatraktivnit návštěvníkům několik výstav. Jednou bude panelová, zaměřená na stromy ve městě, v jednání je výstava kaktusů a na konci prázdnin budou po zahradě rozmístěné skleněné exponáty v rámci festivalu Crystal Valley Week. Občerstvení ale minimálně v letošním roce budou dál zajišťovat prodejní automaty, plánovaná obnova bufetu je na začátku. "Příští týden bych tady měl mít projektanta a architekta, kteří se zamyslí nad tím, jak prostor v zahradě uchopit a jakým způsobem ho změnit, aby byl do budoucna přívětivější," dodal Lenk.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down