22.07.2021 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vrtule ořechová – upozornění pro pěstitele ořešáků

V současné době inspektoři ÚKZÚZ zaznamenali první výskyty imag vrtule ořechové na žlutých lepových deskách v okresech Znojmo, Brno-město a Zlín. Na jihu Moravy se objevuje tento nový škůdce již relativně běžně, v Čechách je její výskyt prozatím lokální.

Monitoring je zaměřen na imaga. Sledování se provádí pomocí vyvěšených žlutých lepových desek na osluněnou část koruny stromu. Dospělci se vyskytují od července do října. Po spáření klade samička vajíčka pod slupku plodu. Poté dochází k líhnutí larev. Larvy se vyvíjí v oplodí ořechu, vývoj trvá 2–5 týdnů, pak plod opouští a kuklí se v půdě. Přezimuje ve vývojovém stadiu puparia pod napadenými stromy, které může někdy setrvat v diapauze i více než dva roky.
Vrtule ořechová (Rhagoletis completa) je invazní škůdce ořešáků, který byl poprvé potvrzen na našem území v roce 2017. Napadení plodů ořešáků bývá mezi 50–70 %, při přemnožení může dosáhnout i  100 %. Je to drobná muška, kterou řadíme do čeledi vrtulovití (Tephritidae). Velikost dospělců je 4–6 mm. Barva těla je do žlutooranžová až světle hnědá. Pro správnou determinaci je důležité soustředit se na kresbu na křídlech. Larva je beznohá, zpočátku bílá, později nažloutlá, dlouhá 8–10 mm, široká 2 mm, s černými ústními přívěsky.
Pokud dojde k časnému napadení, mohou se plody scvrknout, měknout, případně opadávají ze stromu. Poškození lze sledovat na oplodí, kde jsou drobné vpichy po kladení vajíček. Kolem vpichů dochází k barevným změnám. V místech napadení v oplodí se nacházejí larvy. Oplodí je poškozené a po larvách zůstávají chodbičky, poté oplodí měkne a může zahnívat.
K ošetření ořešáků proti vrtuli ořechové není prozatím registrován žádný přípravek. K přímé ochraně lze využít žluté lepové desky, které pomohou částečně redukovat počty jedinců. U zachycených samiček nedojde k vykladení vajíček. Z dalších opatření lze využít sběr a otrhávání napadených ořechů s larvami, což sníží výskyt dospělců v následujícím roce. Napadené ořechy je nutno posbírat a spálit. Pokud je to možné, na podzim je vhodné pod napadenými stromy půdu prokypřit. Mapu výskytu je možné najít na Rostlinolékařském portálu pod záložkou u vrtule ořechové.*

Zdroj: ÚKZUZ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down