13.08.2008 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vliv podmínek nasazení mechanizačních prostředků na jejich efektivitu při údržbě zeleně

Podmínky nasazení strojů při údržbě zeleně určují výkonnost a energetickou náročnost operace, ale také rozsah jejich ročního využití. V souhrnu tak ovlivňují provozní náklady na prováděnou operaci. Sledování používaných strojů v konkrétních podmínkách a vyčíslení provozních nákladů je vysoce aktuální, protože výsledky mohou být využity při výběru stroje, při tvorbě cen služby, ale také při hodnocení efektivity provozu.
Práce se zabývá sledováním podmínek nasazení strojů z kategorie malé mechanizace využívaných při údržbě zeleně v provozních podmínkách. Ze sledovaných údajů (výkonnost, energetická náročnost, rozsah ročního nasazení) jsou stanoveny provozní náklady a je provedena analýza efektivity pro jejich využití. Hodnocení je provedeno pro sečení travního porostu, stříhání živých plotů a prořezávání stromů.

Údržba všech prvků okrasné zeleně se neobejde bez použití speciálních mechanizačních prostředků. Jedná se velmi často o jednoúčelové stroje, které usnadňují fyzickou námahu a pracnost prováděné pracovní operace. Sortiment strojů nabízený na trhu se liší konstrukcí, technickou úrovní, výkonností, kvalitou provedené práce a v neposlední řadě také pořizovací cenou. Významně se ale liší také podmínky nasazení těchto strojů. Ty jsou dány velikostí ošetřovaných ploch, povahou operace, stavem porostu, reliéfem terénu apod. Tyto podmínky jsou zjednodušeně charakterizovány především rozsahem ročního nasazení stroje, pořizovací cenou stroje, energetickou náročností prováděné operace a mzdou obsluhy.

Údržba trávníkových ploch

Představuje specifickou část údržby zeleně. Tento termín v sobě ale zahrnuje několik zcela odlišných pracovních operací. Vedle výživy, zálivky, provzdušňování, odstraňování mechů, plevelů, listí apod., má rozhodující vliv na kvalitu travního porostu jeho pravidelné sečení. Jeho četnost je v řadě případů spojena se samotnou funkcí trávníkové plochy. V našich podmínkách se počet sečí běžně pohybuje v rozmezí tři až 12 za sezónu. Nejrozšířenějším typem pracovního ústrojí pro sečení trávníků je rotační ústrojí nožové, které svým pneumatickým efektem zároveň zabezpečí odhoz posečené trávy dozadu nebo do boku. V některých případech se posečená hmota nesbírá, ale zůstává ležet přímo na pozemku. Podmínkou je speciální konstrukce pracovního ústrojí, které posečená stébla rozbíjí na co nejmenší kousky (Recycler, Bioclip), nebo vyšší četnost sečení.

Údržba dřevin

Při údržbě keřů je vedle udržovacího řezu často charakteristické jejich tvarování do živých plotů. S tvarováním lze začínat nejčastěji třetí rok po výsadbě. Operace se provádí dvakrát ročně, a to v době vegetačního klidu (březen) a počátkem léta (červen). S ohledem na rozsah výsadeb lze tvarování a zastřihávání ve svislých a vodorovných rovinách provádět s využitím ručního nářadí (nůžky na živé ploty) nebo s využitím plotostřihů.
Údržba vzrostlých stromů spočívá v jejich řezu a tvarování, při němž jsou odstraňovány nevhodně rostoucí a poškozené větve. Jedná se velmi často o namáhavou a rizikovou práci, jejíž zvláštnosti vyplývají ze stanoviště (kompozice parků, nádvoří, přístupnost) a fyzického stavu ošetřovaného stromu (výška, stáří, rozsahu poškození apod.). Řada specifických zásahů může být prováděna pouze s využitím žebříků nebo vysokozdvižných plošin. K jejich údržbě lze využívat vedle ručního nářadí (pilky), zejména vyvětvovací a řetězové pily.

Materiál a metody

V provozních podmínkách uživatelů (podniky zabývající se údržbou zeleně) byly sledovány dva typy žacích strojů: Honda HRH 536 K4 HXE a Honda HF 2417 HTE.
Oba typy jsou vybaveny sběrným košem o různém objemu, pracovní ústrojí je rotační nožové, první typ se záběrem 530 mm je ručně vedený stroj, druhý typ se záběrem 1010 mm (2 rotorové nožové ústrojí) je trávníkový malotraktor.
Dále jsme hodnotili dva typy plotostřihů Stihl HS 75 (dnes srovnatelné modely HS 45 a HS 81) a Husqvarna 325 HD využívaných k údržbě keřů. Oba stroje se liší délkou lišty (750 a 550 mm).
Jako třetí proběhlo sledování dvou typů vyvětvovacích pil Stihl HT 75 (dnes vyráběn model HT 101) a Husqvarna 324 P4 využívaných při údržbě stromových výsadeb.

Technicko-ekonomické charakteristiky

Při jejich hodnocení byla použita metodika měření časových snímků (ČSN 470120 – Struktura času nasazení mechanizačního prostředku). Spotřeba pohonných hmot (l/h) byla sledována s využitím metody dolévání do nádrže.
Rozsah ročního nasazení (h/rok) je dán rozsahem práce v průběhu roku. Zadané hodnoty byly konfrontovány s výsledky zjištěnými u uživatelů těchto strojů v regionu a se zkušenostmi získanými při sledování strojů v provozu. Roční využití speciálních mechanizačních prostředků se pohybuje kolem 200 až 250 h/rok, cenové relace odpovídají nabídkovým cenám z roku 2006. Energetická náročnost je v zadání výpočtů vyjádřena v %. Tento údaj byl získán přepočtem ze spotřeby naměřené při sledování. Program Agrotekis převádí automaticky procentický údaj na finanční náklad za PHM.
Výkonnost je zadávána v m2/h nebo v ks/hod a její hodnota odpovídá rozsahu výkonnosti naměřené při sledování. Mzdové sazby obsluhy jsou brány z reálných podmínek, včetně zdravotního a sociálního pojištění a odpovídají tarifům kvalifikačních tříd pro sledované pracovní operace (pro práce s plotostřihem – 130 Kč/h, pro práci s vyvětvovací pilou (na plošině) 150 Kč/h).

Modelování provozních nákladů

Ekonomické hodnocení sledovaných mechanizačních prostředků vychází z metodiky VÚZT, v. v. i. Pro modelové výpočty provozních nákladů byl využit databázový program Agrotekis. Výpočet je relativně zjednodušen, protože se počítají náklady na samostatné stroje. Vypočítané náklady nezahrnují úklid a odvoz odpadní biomasy z údržby. Výsledné hodnoty nákladovosti (Tab.1 až Tab. 3) lze vyjádřit na jednotku plochy (Kč/m2), běžný metr (Kč/bm) nebo kus (Kč/ks).

Výsledky a diskuze

Přehled souhrnných výsledků technicko-ekonomických a exploatačních údajů pro sledované stroje podle typů uvádí Tab.1. až Tab.3. Jedná se o hodnoty zjištěné přímým sledováním u uživatelů, které byly použity pro modelování nákladů.

Rozsah intervalů naměřených a vypočtených hodnot je dán provozními podmínkami, které se lišily velikostí ošetřovaných ploch, ročním nasazením strojů, ale také stavem terénu (rovina, svah, počet překážek), porostu (druh, stáří, spon výsadby apod.), konstrukčním řešením strojů, jejich pořizovacími cenami, technickým stavem, ale např. také zapracovaností obsluhy.

Žací stroje jsou na trhu k dispozici v širokém sortimentu (Hobby, Profi) a jsou široce využívány. Řada autorů se zabývala hodnocením nákladů na sečení trávníků různých kategorií, uváděné údaje se často liší o 200 až 300 %. Je to dáno tím, že při sledování jsou hodnoceny žací stroje různých cenových úrovní, využívané jak amatéry tak profesionály. S ohledem na to, že do výpočtu nákladů vstupuje kromě pořizovací ceny a spotřeby PHM i výkonnost (ta je nejvíc ovlivněna stavem trávníku a pozemku) jsou náklady (Kč/m2) ve značném rozptylu.

Efektivní roční nasazení

V ceníku ÚRS je pro sečení parkových trávníků se složením odpadu na hromady, naložením na dopravní prostředek a odvozem do 20 km, uvedena částka 2,00 až 3,25 Kč/m2. Samotná cena operace ve výši zhruba 60 % je pak v našich výpočtech uvažována ve výši 1,20 Kč/m2. Efektivní rozsah ročního nasazení pro sledované žací stroje je třeba považovat za orientační. U žacího stroje Honda HRH 536 odpovídá asi 27 h/r. Tato nízká hodnota vypovídá o tom, že provoz tohoto žacího stroje je relativně levný. U žacího stroje Honda HF 2417 je efektivní roční nasazení 123 h/r. Je to dáno rozdílem v technické úrovni tohoto stroje (trávníkový malotraktor).
Obdobným způsobem lze vyhodnotit výsledky u plotostřihů. Pro řez a tvarování živých plotů nebo stěn do výšky 1,5 m a šířky 1,0 m se složením odpadu na hromady, naložením na dopravní prostředek, odvoz do 20 km, uvádí ceník ÚRS částku 28,00 Kč/m2 (60 % je pak 16,8 Kč/m2). Efektivního rozsah ročního nasazení lze potom u plotostřihu Stihl HS 75 vyjádřit hodnotou vyšší než 27 h/r a u plotostřihu Husqvarna 325 HD na úrovni 80 h/r.
Pro řez stromů je v ceníku ÚRS (2006) uvedena částka 83,00 Kč/ks, která zahrnuje průklest netrnitých stromů o průměru koruny 2 až 4 m, včetně přemístění odstraněných větví na vzdálenost 20 km a jejich složení. Pro modelové výpočty byla uvažována pouze cena služby samotné operace (bez nakládky a dopravy) ve výši zhruba 60 %, což pak činí částku 49,8 Kč/ks.
Při porovnání výše provozních nákladů s cenou služeb, lze získat informace o efektivním rozsahu ročního nasazení. U řetězové pily Stihl MS 200T je jeho hodnota 64 h/r a u pily Husqvarna (dražší model) je 137 h/r. Z uvedeného vyplývá, že řetězové pily stejně jako plotostřihy patří v současné době k vysoce využívaným strojům.

Rozdílné podmínky nasazení

Hodnota a průběh provozních nákladů strojů v údržbě je výrazně závislá na konkrétních podmínkách nasazení. Nejdůležitější z nich jsou pořizovací ceny, rozsah ročního nasazení a výkonnost. Zejména rozsah ročního nasazení vypovídá o velikosti podniku, opakovatelnosti provádění operace a tedy o celkovém využití stroje v podmínkách uživatele. Dosahovaná provozní výkonnost charakterizuje terénní, ale i organizační podmínky při nasazení strojů a její široké rozptyly dosahované u stejných nebo srovnatelných strojů svědčí o různosti těchto podmínek.
Výsledné hodnoty vypočtených nákladů zahrnují vedle nákladů na provoz daného typu stroje také náklady na obsluhu. V nákladech však nejsou zahrnuty náklady na doplňkové manipulační práce, náklady na naložení, odvoz a složení odpadního materiálu. Z praktických zkušeností je jasné, že tyto náklady nelze opomíjet, neboť mohou představovat až polovinu z celkových nákladů na danou pracovní operaci.

Závěr

Výsadba a údržba zeleně se neobejde bez speciální mechanizace. Její sledování v provozních podmínkách s následným vyčíslením provozních nákladů je dnes vysoce aktuální, neboť výsledky ekonomických analýz mohou být využity při výběru stroje, při stanovení potřebného rozsahu jeho ročního využití, zajištění jeho efektivního provozu a to nejen u podniků služeb, ale také u běžných uživatelů. Skutečné podmínky provozovatelů, však natolik ovlivňují provozní nákladovost techniky, že jejich posouzení musí být vždy individuální. Výsledky sledování umožnily stanovit provozní náklady strojů a posoudit efektivní rozsah jejich ročního nasazení.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down