05.11.2024 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vliv fytoplazmy stolburu bramboru na kvalitativní parametry hroznů révy vinné

Fytoplazma stolburu bramboru způsobuje ve vinicích v České republice fytoplazmové žloutnutí a červenání listů révy vinné. Příznaky choroby se projevují na listech, květenstvích, hroznech a letorostech. Dochází tak současně k ovlivnění fyziologických dějů v rostlině, včetně fotosyntézy, které ovlivňuje také tvorbu obsahových látek v bobulích. U odrůdy Chardonnay se v roce 2023 porovnávala kvalita hroznů u symptomatických keřů a keřů bez příznaků. Byla hodnocená cukernatost, pH, titrovatelné kyseliny a obsah asimilovatelného dusíku. U symptomatických keřů bylo zjištěné významné negativní ovlivnění cukernatosti, pH a titrovatelných kyselin. Nižší, avšak statisticky neprůkazný pokles, byl zjištěný také u obsahu asimilovatelného dusíku. U odrůdy Chardonnay se tak potvrdilo snížení kvalitativních parametrů u keřů s příznaky fytoplazmy stolburu bramboru.

Významným patogenem z evropské skupiny žloutenek révy vinné je fytoplazma Candidatus Phytoplasma solani známá také pod synonymy jako jsou například, fytoplazma stolburu bramboru, fytoplazma bois noir či fytoplazma legno nero. V mnoha zasažených vinařských zemích je označována řadou lokálních názvů (QUAGLINO, 2022). U révy vinné způsobuje fytoplazmové žloutnutí a červenání listů révy.

Fytoplazma stolburu

Fytoplazma stolburu byla u révy vinné poprvé zaznamenána v roce 1961 v severovýchodní Francii. Choroba byla pojmenována jako Bois noir (BN). Považovala se za neepidemickou formu fytoplazmy Flavescence dorée (FD), neboť průběh choroby byl výrazně pomalejší. O několik let později byly podobné symptomy pozorovány také v Německu. Zde byla choroba označena lokálním názvem Vergilbungskrankheit (VK). Později výzkumný tým zjistil, že choroby BN a VK mají společného přenašeče Hyalesthes obsoletus. Dnes jsou tedy považovány za identickou žloutenku révy vinné (BELLI, BIANCO, CONTI, 2010). Přenašečem stolburu je žilnatka vironosná (Hyalesthes obsoletus). Tento hmyz je polyfágní druh, který se vyskytuje na mnoha druzích rostlin. Rozmnožování tohoto hmyzu probíhá výhradně na plevelné vegetaci. Kromě typických příznaků na listech se stolbur projevuje také na hroznech. Časté je sprchávání květenství a hrozny s nevyrovnanou velikostí a zráním bobulí. Dochází také k úplnému usychání hroznů. Stolbur proto výrazně omezuje výnos hroznů.

Text a foto: prof. Ing. Pavel Pavloušek, Ph.D., Bc. Pavlína Hornychová, Zahradnická fakulta, Mendelova univerzita v Brně

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 11/2024.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down