16.09.2022 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vládní pomoc bude masivní pro všechny sektory hospodářství

Vládní pomoc kvůli vysokým cenám energií podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) podpoří všechny sektory hospodářství. Novinářům to řekl před dnešním zahájením neformálního zasedání ministrů zemědělství a rybolovu zemí EU. Uvedl také, že pro firmy, s jejichž zástupci měl možnost mluvit, je stanovený cenový strop dostatečný. Připomněl, že zemědělci nejvíce zasažení zdražováním už nyní čerpají mimořádnou podporu.

"Pomoc bude masivní pro všechny sektory hospodářství," řekl Nekula. Vnímá to, že mezi zemědělci panuje určitá nervozita. Uvedl také, že měl možnost hovořit s představiteli převážně středních a velkých podniků o tom, kde je pro firmy pomyslný "práh bolesti", který ohledně cen energií unesou. A 200 eur (zhruba 6000 Kč) za megawatthodinu je pro ně přijatelná, dodal.

Strop na silovou elektřinu bez nákladů na distribuci na 6000 Kč za megawatthodinu včetně DPH stanovila tento týden vláda pro domácnosti, živnostníky a malé a střední firmy. Velkoodběratelé elektřiny a plynu budou moci podle premiéra Petra Fialy (ODS) od 1. listopadu čerpat podporu kvůli vysokým cenám energií. Na program je připraveno 30 miliard korun, řekl ve středu po jednání vlády. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) uvedl, že podpora se bude týkat zhruba 8000 firem. U energeticky náročných firem bude maximální podpora činit 200 milionů korun, ostatní budou moci získat nejvýše 45 milionů korun. Podpora se podle něj bude týkat zejména firem ze zpracovatelského průmyslu, dále těžebního průmyslu, zemědělství i lesnictví. Uvedl také, že stanovení maximálních cen energií pro firmy neumožňuje evropská legislativa.

Právě stanovení maximálních cen energií požaduje ve společném takzvaném pražském memorandu 14 zemědělských organizací z devíti zemí EU. Ve čtvrtek ho před kongresovým sálem, kde jednali ministři zemědělství EU, představila Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR na protestním setkání proti dotační a environmentální politice české vlády a EU. Kromě zastropování cen energií požadují také kompenzace vysokých cen hnojiv a dalších vstupních nákladů.

Nekula připomněl, že čeští chovatelé prasat, skotu nebo pěstitelé jablek a brambor si do konce září rozdělí mimořádnou podporu 831 milionů korun z peněz EU a státního rozpočtu. Dalších 750 milionů korun vyplatí malým a středním zemědělským podnikům Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond v programech na snížení jistin úvěrů. Fond spustil tento týden druhé kolo žádostí, ve kterém rozdělí dalších 150 milionů Kč. "Čeští zemědělci budou mít podporu větší než ostatní sektory v ČR," dodal.

Prezident Agrární komory ČR Jan Doležala ve čtvrtek řekl, že vládní pomoc je pro zemědělce spíše nejasná. Upozornil na to, že zemědělské podniky spadají jak mezi maloodběratele, tak i velkoodběratele. Firmy budou muset stále platit vysoké účty a až poté se dozvědí, zda dostanou kompenzace. Podmínky dočasného krizového rámce jsou velmi komplikované a administrativně náročné, doplnil.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down